Љето је у Европу донијело катастрофалне крајности. Дијелови сјеверне и средње Европе суочени су са смртоносним и историјским поплавама. Опасне врућине и разорни пожари оставили су трага у југоисточној Европи. Прогнозери Акуведера управо су објавили велику јесенску прогнозу за 2021. годину.
Чланови Акуведеровог међународног тима за дугорочно прогнозирање Тајлер Ројс и Алан Репет кажу да ће образац La Niñа који се развија на Пацифику, а који ће утицати на временске услове у цијелом свијету, бити покретачка снага за цијелу јесен. Сезона службено почиње јесенским еквиноцијем 22. септембра, преноси Аваз.
Како се узорак Ла Ниñа појачава широм Европе током септембра, октобра и новембра, олујни траг који је доминирао сјеверним дијелом континента поступно ће се помицати према југу.
То ће бити олакшање за дијелове Њемачке, Белгије, Холандије, Луксембурга и сјевероисточне Француске, гдје су обилне падавине изазвале историјске поплаве током јула. Сушнији узорак који се очекује у јесенским мјесецима биће повољан за подручја која се још опорављају од поплава.
Временски образац с олујом у западној Европи може довести до развоја одсјечених подручја с ниским притиском, рекао је Ројс. То би могло довести до снажних олуја широм јужне Европе.
Средином августа температуре површине мора у источном Медитерану су биле за 3-4 степена изнад нормалне, објаснио је Реперт.
Периоди обилних падавина могу се проширити и на југ Италије и на Балкан, посебно крајем октобра и новембра.
Тема у већем дијелу Европе ове јесени ће бити температуре изнад нормалних, а источни дијелови континента биће подручје у којем ће врућине потрајати и након љета.
Највиша просјечна температура у источној Европи износи око 18-21 степена Целзијуса почетком септембра, а затим пада на око 0 степени до краја октобра. На Балкану и у Грчкој нормалне температуре падају с 29-32 степена на 16-21 степен у истом раздобљу.
Очекује се да ће се интензивнија љетна врућина задржати у јужној Италији и на Балкану, па тако и у БиХ, посебно на почетку јесени.
Језгра топлине задржаће се на Балкану и у Грчкој, гдје ће бити могући топлински валови, углавном током прве половине јесени.
Олује с Медитерана могу повремено донијети кратка олакшања од врућине, кажу метеоролози.