АЛАРМАНТНО: Дјеца ризикују живот због популарности!

06.12.2024. 14:49
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Тежећи да буду популарни међу вршњацима, дјеца почесто ризикују и живот покушавајући да реализују којекакве изазове који се шире друштвеним мрежама, а посљедњи у низу према којем задржавају дах док не падну у несвјест узнемирио је родитеље и јавност у Републици Српској.

На видјело је, према писању појединих медија, испливао снимак на коме ученик шестог разреда у једној школи у Србији изводи "Тик ток" изазов тако што задржава дах све док не падне у несвјест, док му другари помажу и снимају цијелу акцију.    

- Без коментара сам заиста, шта све неће дјеци пасти на памет. Не могу да не дозволим телефон свом дјетету када сви његови другари имају. Исто тако колико год ја код куће контролишем садржај који гледа, има дјеце која носе телефоне у школу и једноставно све им је доступно. Заиста ме страх шта се све може догодити - казала је Бањалучанка Маја Л.

Професор на Факултету политичких наука у Бањалуци Небојша Мацановић за "Глас Српске" је оцијенио да су оваква дешавања рефлексија поремећеног система вриједности код нас.

- Дјеца више не виде изазов у спорту да освоје неку медаљу на такмичењу, већ им је изазов да направе нешто лоше. Све оно што је данас забрањено и лоше дјеци је изазов. "Тик ток" им је доступан 24 часа, тако да данашње генерације су потпуно другачије и када је ријеч о социјализацији и васпитању, животним интересовањима. Они не виде животне циљеве. Да их питате шта желе бити, рекли би вам "јутјубери" и "тиктокери". На једном предавању које сам држао основцима само једна дјевојчица у разреду ми је рекла да жели бити докторица - истиче Мацановић.

Оцјењује да су овакви погледи на свијет дјеце и омладине жалосни.

- Умјесто да узму рекет у руке и играју тенис да им узор буде Новак Ђоковић, дјеца радије узму двије марке од родитеља да оду у спортску кладионицу да се кладе на Ђоковића - казао је Мацановић.

Психолог Ања Ераковић каже за "Глас" да дјеца имају потребу да буду прихваћена у друштву, занимљива и популарна и то веома често постижу кроз овакве негативне појаве које се шире друштвеним мрежама.

- Нажалост, на тај начин угрожавају свој живот, а да нису тога ни свјесни. Има примјера и код нас гдје су неки негативни облици понашања у питању, гдје дјеца једноставно не бирају средства како да постану занимљива у друштву. Струка на томе мора да ради. И не само струка, већ и породица као језгро друштва из кога потичу све праве вриједности - истакла је Ераковићева.

Поменути изазов на друштвеним мрежама само је један у низу. Наиме, прије неколико година, страх је сијао такозвани "плави кит", а потом и изазов "крвава марка" који су били популарни и међу дјецом у Српској и БиХ.

Владање

Небојша Мацановић је рекао да је устаљено правило да се сва дјеца трпају у исти кош па на крају сви имају примјерно владање.

- Зашто се и владање не оцјењује оцјеном од један до пет? Имате данас и одликаше који су јако безобразни, некултурни, нема шта не говоре наставнику, а имају све петице. Па не може тако - казао је Мацановић.

Коментари 0
Повезане вијести
Данас исплата децембарских пензија Данас исплата децембарских пензија
Погледај ко највише зарађује у Републици Српској Погледај ко највише зарађује у Републици Српској
Сазнајте који путни правци су блокирани, а гдје се саобраћај одвија отежано Сазнајте који путни правци су блокирани, а гдје се саобраћај одвија отежано
Најчитаније
  • Ухапшен Ненад Нешић
    23h 0m
    15
  • Жељко Пржуљ – "АД капи"
    2h 30m
    5
  • Источна Илиџа: У недјељу дозвољен рад маркетима и продавницама мјешовите робе
    22h 18m
    3
  • Познат идентитет метеоролога који је нестао на Бјелашници
    14h 13m
    0
  • Новогодишње и божићне честитке на порталу Катера
    19h 57m
    0