Нишки адвокат Срђан Алексић рекао је данас да обољели од осиромашеног уранијума, којим је НАТО својевремено бомбардовао Србију и Републику Српску, заслужују одштету с обзиром да је доказана узрочно-посљедична веза по здравље људи.
Алексић је рекао да у сарадњи са колегама из Италије на овом плану води спор у Београду пред Вишим судом гдје имају 35 покренутих поступака са чврстим и провјереним доказима о посљедицама осиромашеног уранијума.
Он је додао да је узрочно-посљедична веза утицаја осиромашеног уранијума на болести људи у Италији доказана у 400 правоснажних пресуда, те да је 7.000 Италијана који су били на територији Српске, БиХ и на подручју Косова и Метохије обољело од специфичних врста канцера.
- Ако Италијани могу све то да докажу пред својим судовима зашто не би и Срби у Србији, Српској и БиХ, а који сматрају да су обољели од рака због посљедица дјеловања осиромашеног уранијума. Зашто би они били у том смјеру грађани другог реда у Европи - рекао је Алексић новинарима на округлом столу о посљедицама /зло/употребе осиромашеног уранијума по грађане у Српској, који се у организацији Истраживачког центра Бањалука одржава у том граду.
Алексић је навео да у Србији има више од 3.500 захтјева за велику новчану одштету обољелих који су боравили Космету током НАТО агресије, те је поручио да ће се на том плану, ако треба, ићи и до највиших правосудних и других европских институција.
- Када је ријеч о тужбама из Српске, оне ће сигурно бити пред овдашњим правосудним институцијама - додао је Алексић.
Он је рекао да бомбардовање осиромашеним уранијумом и даље односи жртве и има епидемијски карактер.
- Око 30.000 људи у Србији годишње оболи од канцера, од чега половина њих умре. И то већи дио због посљедица дјеловања НАТО муниције од осиромашеног уранијума - рекао је Алексић и навео да је према неким процјенама на Србију у НАТО агресији бачено и до 45 тона осиромашеног уранијума, што подразумијева већу радијацију и контаминацију терена него у јапанским Хирошими и Нагасакију.
Професор Спасоје Мучибабић рекао је да посљедице негативног дјеловања осиромашеног уранијума, кориштеног у НАТО агресији на Србију и Српску, могу трајати милионима година.
- То ће имати огромне посљедице по здравље људи и угрожена је цјелокупна еколошка заједница на бомбардованим просторима. Добро је да се о овој теми на стручни начин што више говори и у Српској, а наша обавеза је да у овом смјеру оставимо будућим генерацијама нешто написано, те да се ово никоме и никада не понови у свијету - рекао је Мучибабић.
Некадашњи директор Дома здравља Братунац Славица Јовановић рекла је да Србија и Српска треба да што више сарађују када је ријеч о штетности осиромашеног уранијума по здравље људи.
- НАТО је 1995. године бомбардовао Српску, а четири године касније Србију и то што је наш народ претрпио јесте злочин са одложеним дејством. Осиромашени уранијум нанио је огромну штету садашњим и будућим генерацијама с обзиром да је карцином добио епидемијске размјере - рекла је Јовановићева.
Она је научно пратећи здравствено стање мушкараца, жена и дјеце након НАТО бомбардовања осиромашеним доказала негативан утицај ове муниције, што је за посљедицу имало појаву карцинома.
- Радиоактивни уранијум је нанио велико зло популацији и врло вјероватно ушао у водене токове, ланац исхране, а налази се и у ваздуху - додала је Јовановићева.
Професор Љубинко Митровић је у име Истраживачког центра Бањалука рекао да се округли сто организује у смислу враћања дуга свим жртвама осиромашеног уранијума, те актуелизације овог проблема на овим просторима.
- Свака жртва муниције са тим уранијумом, па и било који наш човјек, заслужује да добије одштету, као што су је добијали неки италијански војници који су тада обољели - рекао је Митровић.
Учесници скупа у Бањалуци били су и предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, али и бројни здравствени, правни, војни и други стручњаци из Српске и Србије.