Ана Мочевић из Источне Илиџе недавно је проглашена за једног од два најбоља студента генерације на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву са просјечном оцјеном 9,83.
Ана је завршила Основну школу „Алекса Шантић“ у Војковићима као носилац Вукове дипломе, а потом и средњу економску школу, као одличан ученик, што ју је мотивисало да упише Економски факултет.
Ипак, признаје у разговору за портал Катера, тада није у потпуности знала шта све изучавање економије као науке подразумијева. Успјех и титула најбољег студента су, како каже, дошли спонтано, као награда за велики труд и посвећеност.
- Осјећај одговорности и савјестан приступ студирању били су покретач учења. Временом, жеља за знањем се претворила у потребу да припремању сваког испита приступим уз максимално залагање. Одрицање је за мене увијек била мотивација, никада препрека. Ријеч је о опортунитетном трошку, гдје одрицање слободног времена у садашњости представља цијену за користи које ће то одрицање донијети у будућности – објашњава Ана.
Ана објашњава и како је економија, као друштвена наука, уско повезана са нашом свакодневницом и свијетом који нас окружује. Због тога су јој предмети попут макроекономије и међународне економије били посебно интересантни.
Истиче да је спремање испита увијек изазовно, те захтијева вријеме и стрпљење, али и да је сваки предмет покривен изузетно добром литературом и изворима информација. То је, признаје, за студенте велика привилегија која спремање самих испита чини лакшим и једноставнијим.
Фото: Уступљена фотографија
Иако њене обавезе почињу од раних јутарњих часова, а завршавају се навече, Ана истиче да успије организовати и слободно вријеме за ствари које воли и које је испуњавају.
- За мене је то квалитетно проведено вријеме са породицом и пријатељима, али и могућност да се посветим себи, психичком здрављу и физичким активностима. Слободно вријеме је за мене нужно, јер ми помаже да напуним батерије и будем још продуктивнија – наводи Ана.
Након студирања на Економском факултету, које јој, како каже, остаје у предивном сјећању као непроцјењиво искуство и квалитетно уложено вријеме и труд, Ана је уписала и други циклус студија, али и почела обављање приправничког стажа у Општини Источна Илиџа.
- Наставак образовања на другом циклусу студија је била моја жеља и план још од првог дана студирања. Међутим, када сам добила прилику да поред тога обављам и приправнички стаж, прихватила сам без размишљања. Сан сваког студента је да има прилику да стечено знање искористи и научи још више кроз примјену у пракси – рекла је наша саговорница, истичући да, иако је захтјевно и изазовно ускладити све обавезе, могућност истовременог рада и студирања посматра као привилегију, као и да је захвална на тој могућности.
У току прва три мјесеца приправничког стажа који су иза ње, Ана је имала прилику да научи како функционише једна локална заједница, као и одјељења која је чине.
- За почетак, пратила сам рад матичног уреда и шалтера са фокусом на одјел протокола, који је значајан у организацији и вођењу административних послова. Такође, учествовала сам у поступку планирања и израде годишњег буџета општине, о коме сам током самог студирања стекла теоријско знање. У предстојећем периоду примарно ћу обављати послове у одјељењу финансија, с обзиром да су финансије област коју сам одабрала за даље усавршавање на другом циклусу студија – објашњава она.
Фото: Уступљена фотографија
Ана истиче да је подршка која јој је, као најбољем студенту, пружена од стране Општине Источна Илиџа је позитиван примјер који све општине треба да слиједе. Додаје да је у мањим срединама, управо подршка локалне заједнице кључна.
- Кроз стипендије, награде и прилике за праксу које локалне заједнице могу да понуде, млади људи осјећају да се њихов труд цијени, што их мотивише да наставе улагати у своје образовање и доприносити заједници. Општина Источна Илиџа је локална заједница у којој сам рођена и у којој живим. Након уприличеног пријема и разговора са начелником општине господином Маринком Божовићем пружена ми је могућност да обавим приправнички стаж управо у општини којој припадам – навела је она.
Говорећи о помоћи локалних заједница младим, образованим људима, Ана се дотакла и чињенице да све више младих напушта држава, али и чињеници да је све мање уписаних студената на факултетима.
- Нажалост, одлазак младих је посљедица недостатка прилика и осјећаја несигурности у будућност. Мислим да би држава и заједница требало да улажу у стварање радних мјеста, унапређивање образовања и бољу повезаност између образовног система и тржишта рада. Када млади виде да могу успјети овдје, одлазак неће бити први избор – навела је она.
На крају разговара за наш портал, Ана истиће да у будућности планира наставити усавршавање у сваком смислу и радити на изградњи каријере у области финансија.
- Желим доприносити развоју наше заједнице и бити примјер да се труд и рад увијек исплате. Такође, вољела бих подијелити своје искуство и знање са будућим генерацијама кроз рад на факултету као асистент – поручила је она.