Бијељина ће бити први у потпуности гасификован град у Републици Српској, рекао је генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.
Он је истакао да ће ускоро у Српској гасификација кренути пуном паром на основу договора влада Србије и Републике Српске и у складу са Споразумом о специјалним паралелним везама.
-Надам се да нико у Федерацији БиХ /ФБиХ/ неће правити проблеме. Гасовод није намењен некоме по етничкој или верској припадности. То је развојна категорија за сваку земљу. Степен гасификације БиХ је мали, у Српској скоро никакав- рекао је Бајатовић синоћ за РТРС.
Он је додао да гасификацију неће радити само "Србијагас", већ и приватни капитал из Републике Српске и стратешки партнери.
Бајатовић је подсјетио да предузеће из Српске "Гас-Рес" има и уговор са руским "Гаспромом" који подразумијева и извјесне количине гаса да би га било довољно за потребе индустрије и становништва.
-То ће сигурно допринети расту бруто домаћег производа Републике Српске, БиХ и Србије- каже Бајатовић.
Он је рекао да ће количине гаса које ће из правца Шепка доћи у Бијељину бити више него довољне.
-Већ сада је у оквиру онога што зовемо `Турски ток` за Републику Српску и БиХ предвиђено преизимање гаса у више него довољним количинама. Планирамо да изградимо магистрални гасовод Београд-Бањалука. Капацитет крака до Бањалуке планиран је максимално до 800 милиона метара кубних. За његову реализацију постоје сви услови и економска оправданост- навео је Бајатовић.
Према његовим ријечима, у гасној привреди у Србији су у току озбиљне инвестиционе активности које ће се пренијети на Републику Српску.
Бајатовић је навео да би од Београда до границе са Српском вриједност инвестиција у изградњу гасовода требало да износи око 50 милиона евра.
-Претпостављам да гасовод до Бањалуке са краковима за кључне градове успут, те за Рафинерију нафте и тамо где је развијена индустрија не би требало да пређе цену од 120 милиона евра са комплетном опремом- рекао је Бајатовић.
Говорећи о изградњи крака гасовода од Бугарске до Србије и Републике Српске, Бајатовић је навео да би до 1. октобра сљедеће године требало да буде завршен крак у Бугарској према Србији.
-У Србији се свугде могу видети огромне цеви које се превозе. Урадили смо више од 200 километара трасе. До краја године ће 403 километра дуг линијски део гасовода у Србији бити завршен, а до 1. октобра следеће године биће завршена и компресорска станица. Већ сада знамо да ће сав планирани гас бити продат 20 година унапред- додао је Бајатовић.
Он је рекао да је за ФБиХ резервисано 350 милиона метара кубних гаса, а за Српску 800 милиона.
-Ток се ради по свим правилима Европске уније и сва потребна решења Енергетске заједнице су добијена- нагласио је Бајатовић.
Он сматра да је заустављењем изградње гасовода "Јужни ток" много изгубила цијела југоисточна Европа.
-Цела Европа ће бити у проблему уколико не дође до компромиса између Украјине и Русије, с обзиром на то да крајем године истиче уговор са Украјином о транзиту гаса.
То не може да буде само питање Украјине и Русије, него целе Европе, јер 160 милијарди метара кубних гаса иде преко Украјине- рекао је Бајатовић.