Медицинско особље Болнице "Србија" у Источном Сарајеву указало је данас на изузетно тешку епидемиолошку ситуацију и константан прилив пацијената са тешком клиничком сликом, те замолило грађане да поштују донесене мјере јер ће у супротном доћи до колапса.
Надзорна сестра у ковид одјељењу Маја Дрљан, која заједно са колегама, од 1. априла прошле године ради на овом одјељењу, рекла је новинарима да је Болница "Србија" у октобру и новембру лани имала огроман прилив заражених пацијената, али да се то не може упоредити са тренутниим стањем.
- Сваки дан кроз амбуланту имамо прилив од 35 до 50 људи, који су у јако лошем стању, капацитети су нам пуни, а принуђени смо и да повлачимо колеге са других одјељења, како би нам помогли. Људи раде и болесни, са температуром, остављамо кући своје болесне јер мора неко да ради. Ми не знамо колико ћемо, ни психички, ни физички ово моћи издржати - упозорила је Дрљанова.
Она је рекла да медицинско особље ради све што је у њиховој моћи како би збринуло све пацијенте који редовно примају неопходну треапију и кисеоник.
- Окупили смо се да дамо подршку свим нашим колегама у Републици Српској и ФБиХ. Ја бих замолила све грађане да мало стану са изласцима, са дружењима, кафанама, пошто више не можемо издражати. Вјерујте, ово је постало неиздрживо - нагласила је Дрљанова.
Главна сестра Болнице "Србија" Борјана Петровић упозорила је на јако тешку ситуацију и исцрпљеност свих радника, те напоменула да ова установа располаже са још 13 слободних кревета.
- Људи годину дана не користе годишње одморе и слободне дане. Морам поменути и наше колеге који су вирус корона добили као професионално обољење и имају трајне посљедице, а који су се, упркос томе, вратили на посао - рекла је Петровићева.
Она је позвала све који не вјерују у вирус корона и све што се догађа да дођу и проведу само један дан у овој установи, јер је свака помоћ добро дошла, укључујући и физички рад, пошто је свакодневно потребно пренијети и по 100 боца са кисеоником.
Петровићева је захвалила свим запосленим у Болници "Србија" - љекарима, медицинским сестрама, спремачицама, возачима и носачима, који улажу надљудске напоре како би читав систем функционисао.
Упитана да прокоментарише протест угоститеља у Источном Сарајеву, Петровићева је рекла да је свјесна да је свака нова мјера удар на економију, али да за 15 дана нико неће пропасти.
- Нама просто треба један простор гдје можемо да добијемо на времену да би сви људи били збринути, како не би долазили у ситуацију да не можемо да примамо и да бирамо кога ћемо спасити, а кога не - појаснила је Петровићева.
Петровићева сматра да је разлог погоршања епидемиолошке ситуације свеобухватна опуштеност грађана, као и пуне кафане, дискотеке и скијалишта.
Надзорна сестра на Одјељењу интензивне његе Далиборка Дајић указала је на огроман прилив пацијената са јако тешком клиничком сликом, међу којима има и младих.
- Уморни смо и исцрпљени, али вјерујте да дајемо све од себе да помогнемо пацијентима. То су вома тешки пацијенти, који захтијевају велики напор и бригу. Молим људе, молим све грађане да се придржавају прописаних мјера, како би се изборили са овом ужасном епидемијом - поручила је Дајићева.