Већинска борачка популација у општини Пале, али и широм Републике Српске, не крије незадовољство радом локалне и републичке борачке организације и залагањем за рјешавање права бораца Војске Републике Српске.
Удружење грађана Ветарани одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске настало је прије три године незадовољством рада Борачке организације Републике Српске и њених општинских и градских организација, те како кажу, небригом за борачку популацију, њихова права и рјешавање основних борачких права, достојних сваког човјека.
Вршилац дужности предсједника паљанског одбора УГ Ветарани одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске Игор Вукашиновић каже да је статус борачке популације дотакао дно и да се нешто мора ријешавати по овом питању.
- Да би се овако нешто покренуло наше друштво је морало да дотакне дно, исто оно из којег се сада мора извући. Ми овдје говоримо о правима људи који су кроз један дио наше историје припадали елити нашег друштва, који су четири и по године живота провели на најтежим ратиштима, рањавани и гинули, да би их данас, 25 година касније, сви заборавили – каже Вукашиновић.
Вукашиновић, који је у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату тешко рањен у главу, након чега је изгубио вид на оба ока, истиче да постојећа борачка организација постоји „само за себе“, те да конкретно у Палама они не знају ни када, ни како се бира предсједник, те каже да немају могућност присуствовати изборним скупштинама.
- Наш циљ је да се изборимо за усвајање једног новог закона на нивоу Републике Српске од стране Владе Републике Српске, којег би усвојила Народна скупштина РС, гдје ћемо изнијети све потребне захтјеве, како бисмо борачкој популацији вратили њихово достојанство и како не би више били на маргинама дешавања и како не би више били занемарени – додаје Вукашиновић.
Велики проблем је то, што како Вукашиновић истиче, не постоји прецизан регистар о стању борачке популације у Републици Српској и њеним општинама и градовима.
- Успостављањем закона о којем говоримо дошли бисмо у могућност да видимо „како ствари стоје“, почевши од локалне до републичке организације. Борачке категорије данас чине људи који су тешко болесни и немају новац за лијечење, лијекови су превише скупи, потребна су им ортопедска помагала, неки немају право на бањско лијечење, стамбено рјешење и низ других недостатака, које би нови закон јасно и прецизно утврдио – истиче Вукашиновић.
Вукашиновић наводи да је потребно свјесније и квалитетније рјешавати статус незапослених бораца, РВИ и чланова породица погинулих бораца и престати изигравати повјерење тих категорија.
- Све политичке структуре би требале да буду на истој страни када је у питању борачка популација. Ми смо 25 година након рата успјели да заборавимо гдје су нам хероји из одбрамбено-отаџбинског рата и команданти. Данас се људи одричу ратног стажа како би могли да наставе да раде, да би отишли у пензију и испунили одређене услове за веће пензије. То је срамота, јер тако бацају четири и по године живота проведене у рату – истиче Вукашиновић.
Вукашиновић додаје да они немају ништа лично ни против кога у Палама, али да нису задовољни радом локалне борачке организације и њених функционера, те кажу да неће одустати од својих захтјева и ићи ће до краја.
- Постоји ту још низ проблема попут неповећања инвалиднина већ двије године, проблеми са стањем цивилних жртава рата и многе друге ствари. Из разговора са другим борачким удружењима у региону, схватио сам да је код нас најгора ситуација. Нас не занима каква је економска ситуација у земљи, ми желимо да нам се ријеше основни услови и сматрамо да имамо основна права као и сви други људи у овој земљи. Сад нам остаје да видимо да ли ћемо наша права изборити кроз неки дијалог или ћемо морати изаћи на улице – каже Вукашиновић.
Вукашиновић напомиње да је борцима понестало и стрпљења и толеранције, јер су то људи који су у рату рањавани и били спремни да дају живот за Републику Српску, који су дали своје дијелове тијела за ову државу и који неће допустити да их неко обмањује данас, у миру.
Он додаје да је досадашњи предсједник овог паљанског одбора УГ Ветерани одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске био Новица Капуран, који је недавно преминуо, а за којег каже да је био класичан примјер небриге друштва према једном борцу и хероју.
- Изашао је из рата жив и здрав, а посљедице из рата су утицале да се разболи касније и умре. Многи су га се сјетили тек кад је умро. Бораца се треба сјетити док су живи, а кад борац умре, послије надгробног споменика му ништа друго не треба – додаје Вукашиновић.
Секретар паљанског одбора УГ Ветерани одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске Владо Елез каже да је њима циљ да у Палама, у скорије вријеме, добију свој просторије за рад, те основна средства за функционисање.
Елез истиче да су они оквирно представили неколико важних питања за која желе да се изборе у наредном периоду и да траже од надлежног министарства и власти у Српској да им ријеше основне услове.
То се, првенствено, односи на рјешавање правичне категоризације, на успостављање јавног регистра накнада које су дате испред борачке организације, пензије за борце старије од 65 година, без обзира на радни стаж, борачки додатак за породице умрлих бораца, као и помоћ у трошковима сахрана умрлих бораца.
- Прошле године смо тражили тематску сједницу Народне скупштине РС о правима бораца и стању борачке популације и тек сада, када се повела тема о протестима бораца на улицама, појавиле су се неке назнаке да би до рјешавања овог питања могло доћи – каже Елез.
УГ Ветарни одбрамбено-отаџбинског рата настало је прије три године са сједиштем на Сокоцу, а за предсједника је изабран Ристо Јефтић из Рогатице.
Њихов циљ је борба за проналажење рјешења за здравствене, социјалне и друге тешкоће учесника у рату, те рјешавање основних проблема са којима се сусрећу бивши борци ВРС, РВИ и чланови погинулих бораца ВРС.
Zašto su ratovali?