Цијене кафе достигле су историјски висок ниво на свјетским тржиштима, јавља Анадолија.
Цијена кафе у фунти је порасла за више од 70 одсто од почетка ове године.
До високе цијене кафе довели су сушни временски услови у Бразилу, што је негативно утицало на приносе кафе те могућности мраза у земљи.
Напади Хута у Црвеном мору такође су допринијели порасту цијена, јер су успорили испоруке из Азије у Европу.
У међувремену, екстремне врућине и суше у југоисточној Азији, гдје раде произвођачи кафе у зрну, довеле су до смањења жетве, посебно у Вијетнаму, што је довело до поскупљења кафе.
Процјењује се да ће принос кафе додатно опасти с екстремним временским условима Ла Нина, који доноси ниже температуре од нормалних широм западне Европе.
Тајфун Јаги, смртоносни и веома деструктивни тропски циклон у Азији, погодио је земље југоисточне Азије и оштетио подручја производње кафе, што је додатно подигло цијене кафе.
Истовремено, извјештаји да се ЕУ спрема да одгоди доношење нових правила како би спријечили увоз неких производа произведених оштећењем шумских површина, такође су утицали на повећање цијена кафе. Производи укључују соју, говедину, палмино уље, дрво, какао и кафу.
Ђузепе Лаваца, извршни директор италијанског произвођача кафе Лаваца, рекао је да ће се цијене кафе удвостручити због глобалне инфлације и климатских промјена.
Зафер Ергезен, турски економиста, рекао је за Анадолију да раст цијена кафе није велико изненађење због временских промјена у Бразилу, највећем свјетском произвођачу и извознику кафе.
Ергезен је навео да је временска транзиција из Ел Нина у феномен Ла Нине резултирала релативно малом количином падавина у Бразилу, што је подстакло забринутост због цвјетања стабала кафе.
Напоменуо је да су забринутост због ниских приноса у југоисточној Азији, посебно у Вијетнаму, и невољкост фармера да продају своје усјеве због виших цијена промијенили смјер цијена кафе.
Додао је да ће се тренд раста цијена кафе наставити још неко вријеме.