Служењем парастоса и полагањем цвијећа за погинуле и умрле припаднике Прве сарајевске механизоване бригаде на Војничком гробљу у Миљевићима, обиљежена је 31 година од њеног формирања.
Поред овог значајног датума, обиљежена је и годишњица формирања Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске.
Тим поводом, предсједник Борачке организације Драгиша Тушевљак рекао је новинарима да је бригада бројила више од 5.000 бораца, од којих је 618 бораца погинуло, а 1.500 једном или више пута рањено.
Он је нагласио да је бригада имала искључиво одбрамбени карактер те да да је током Одбрамбено-отаџбинског рада у потпуности испунила свој задатак јер су српски војници сачували сваки педаљ српске земље.
- Послије Дејтона смо изгубили значајан дио српских територија, које су биле натопљене крвљу, али данас имамо слободну Републику Српску, као и наше Источно Сарајево – рекао је Тушевљак.
Фото: katera.news
Пензионисани пуковник Војске Републике Српске Благоје Ковачевић истакао је да је Сарајевско-романијски корпус формиран одлуком Главног штаба Војске Републике Српске, 22. маја 1992. године, те да је њен задатак првенствено био одбрана српских територија.
Ковачевић је подсјетио да за све вријеме Одбрамбено-отаџбинског рата Сарајевско-романијски корпус није изгубио ни педаљ српске територије, да је сачувао све српске територије, које су касније изгубљене потписивањем Дејтонског споразума
- Значај овог корпуса је немјерљив. Захваљујући припадницима овог корупса у потпуности је одбраљен Сарајевско-романијски простор. Не треба заборавити акције српске војске попут "Церске 93“, "Лукавац 93" и повезивање Сарајевско-романијске регије са Херцеговином – рекао је Ковачевић.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић поручио је да су најзаслужнији за стварање Републике Српски погинули борци који су своје животе уткали у Републику Српску, као и рањени и преживјели борци који су учинили да територија сарајевског ратишта остане одбрањена.
Ћосић је подсјетио да је општина Источно Ново Сарајево стварана на територији Грбавице и Враца у периоду од 1992. до 1995. године.
- Не смије заборавити оне који су били спремни да дају живот за општину, град, Републику Српску. Наша обавеза је да водимо рачуна о заоставшини јер је мјерења људском крвљу и животима.
Ћосић је честитао свим грађанима, као и руководству општине Источно Ново Сарајево крсну славу - Спасовдан.
Зона одговорности Корпуса обухватала је подручје градских сарајевских општина, Хан Пијесак, Соколац и Рогатицу, а, и поред тога што није обухватао већи простор, овај корпус имао је веома деликатан задатак да блокира и под својом контролом држи Сарајево.
У борбеним дејствима за слободу Републике Српске живот је положило око 3.500 бораца овог корпуса.
У оквиру Сарајевско-романијског корпуса 20. маја 1992. године формирана је Прва сарајевска механизована бригада.
Ова бригада састављена је од 40. механизоване бригаде, која је дислоцирана из Загреба на простор Лукавице и 49. моторизоване бригаде. По свом саставу била је велике ватрене моћи, па је најчешће давала готове јединице у састав других јединица слабије ватрене моћи.
Бригада је током цијелог рата пружала артиљеријску подршку свим јединицама Сарајевско-романијски корпус.