Непуних пет мјесеци након што је Народна скупштина Републике Српске (НС РС) усвојила закон којим се у Српској забрањује дјеловање правосудних институција на нивоу БиХ, те Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), ником више није јасно да ли се то законско рјешење примјењује или не.
Недоумице је, додатно, подгријао јучерашњи потез Дарка Ћулума, који је опозвао оставку и вратио се на директорску позицију у СИПА, што је, чини се, мало кога изненадило, након ранијих одлука носилаца највиших функција у Српској.
Наиме, прошле седмице су Ненад Стевандић, предсједник НС РС, и Радован Вишковић, премијер Републике Српске, добровољно приступили Тужилаштву БиХ, након чега су изведени пред Суд БиХ, који је прихватио приједлог Тужилаштва БиХ и укинуо им притвор. Исто то је претходно урадио и Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Ко се још сјећа 27. фебруара, када је, касно навече, Народна скупштина Републике Српске усвојила четири закона, и то по хитном поступку, а међу њима и Закон о непримјењивању закона и забрани дјеловања вануставних институција БиХ?
Овим законом прописано је да закони о Суду БиХ, Тужилаштву БиХ, Државној агенцији за истраге и заштиту (СИПА) и Високом судском и тужилачком савјету БиХ неће бити примјењивани нити ће се извршавати на територији Републике Српске.
Али то није све - усвојен је тада, такође по хитном поступку, и Закон о допуни Кривичног законика Републике Српске, којим је прописано да ће непоштовање одлуке институција и органа Републике Српске у институцијама БиХ или јединицама локалне самоуправе бити кажњиво затвором од шест мјесеци до пет година.
Ту вече су сви закони, њих четири, усвојени са 49 гласова "за" и три "против", док посланици из реда опозиције нису присуствовали гласању.
Бојан Кресојевић, посланик ПДП-а, каже да једино што се може закључити када НС РС усвоји законе о заштити интереса Републике Српске јесте да то значи да су ти интереси већ издани од стране власти.
- Дакле, када је у питању сваки закон или закључак који буде усвојен у НС РС, а који се тиче виталног националног интереса, кроз мјесец или два буде потпуно другачије. Видјели смо то на примјеру забране дјеловања СИПА, Суда и Тужилаштва БиХ. Високи функционери не поштују законе, а сада видимо и да се бивши директор СИПА вратио у СИПА. То значи да ова власт не поштује НС РС нити Републику Српску - каже Кресојевић за "Независне новине".
С друге стране, Срђан Мазалица, предсједник Клуба посланика СНСД-а у НС РС, каже да Ћулум није ништа прекршио ако се вратио у СИПА.
- Не крши нико закон ако и даље наставља радити у тим институцијама - рекао је Мазалица за "Независне новине".
На питање шта ако онда СИПА, под Ћулумовим вођством, сутра буде имала акцију у Бањалуци или Бијељини, Мазалица каже да је то онда "друга ствар".
- Имали су и до сада... Али не знам ја да ли је он неко ко одобрава сваку акцију - додаје Мазалица.
На питање да ли су закони које је НС РС усвојила крајем фебруара још увијек на снази, Мазалица одговара - јесу.
- Генерално, слаби утицај СИПА на подручју Републике Српске. Тешко је било и очекивати да се такви закони примијене одмах сљедећег дана у пуној мјери - каже Мазалица.
Ћулум је, подсјетимо, оставку поднио прије скоро три мјесеца, те се вратио у МУП РС гдје је требало да обавља савјетничку позицију директора Полиције Републике Српске Синише Кострешевића. За "Независне новине" је јуче потврдио - вратио се у СИПА.
Ова, својеврсна сапуница, чини се, неће се распетљати ускоро. Покушали смо сазнати шта и струка мисли о свему овоме. Један угледни правник нам је рекао да је најбоље да се струка уопште не изјашњава, већ да то чине они који су "заслужни" за све ово што данас имамо у пракси - политичари.
Политичари су ове законе и те како коментарисали. Тврдили су - закони се поштовати морају. Међутим, када би СИПА, по наредбама Суда БиХ или захтјевима Тужилаштва БиХ хапсила по Српској, реакције из редова власти би, углавном, изостајале.