Током јула и августа долази до повећаног броја саобраћајних несрећа са смртно страдалим лицима, због чега је Министарство унутрашњих послова (МУП) Републике Српске припремило низ активности да би ове године тај број био сведен на минимум, рекао је данас начелник Јединице полиције за безбједност саобраћаја МУП-а Српске Горан Амиџић.
Истакао је да је на путевима Српске за првих шест мјесеци ове године број саобраћајних незгода повећан за 16 одсто у односу на исти период лани, а тек слиједи тежак период када је ријеч о безбједности саобраћаја.
- Број погинулих већи је за један, док је број тешко повријеђених смањен и било их је укупно 204, што је за 15 одсто мање у односу на прошлу годину - рекао је Амиџић поводом почетка превентивне кампање "Вози опрезно, путуј безбједно".
Оцијенио је да је тренутно стање у безбједности саобраћаја у Српској задовољавајуће, али да слиједе јули и август, када је повећан број погинулих у саобраћајним незгодама.
- У 2018. години у току та два мјесеца погинуло је 40 људи, а 2019. године 38 лица - рекао је Амиџић.
Навео је да је од прошле године МУП Српске почео спроводити кампању "Вози опрезно, путуј безбједно", те је број погинулих у саобраћајним незгодама у прошлој години смањен, када је било 28.
- За ову годину смо кампању боље осмислили, са конкретнијим и прецизнијим мјерама, те очекујемо да ове године буде и мањи број погинулих у ова два мјесеца - рекао је Амиџић.
Инспектор у Управи полиције МУП-а Српске Милан Саламадија рекао је да је анализа саобраћајних незгода са погинулим лицима за јули и август 2018, 2019. и 2020. године показала да је на подручју полицијских управа Бањалука, Добој, Бијељина и Приједор идентификован највећи број погинулих лица у та два мјесеца.
Када је ријеч о грешкама које су допринијеле саобраћајним незгодама, Саламадија је навео да су у највећој мјери то неприлагођена непрописна брзина - око 40 одсто.
- Када је ријеч о структури погинулих, на првом мјесту су возачи путничких моторних возила, на другом возачи мотоцикала и мопеда, те слиједе пјешаци, возачи трактора и бициклисти - рекао је Саламадија.
Међу погинулима доминира старосна структура од 21 до 30 година. Казао је да су 32 лица ове старосне структуре погинула у јулу и августу у претходне три године, што је дупло више у односу на било коју другу старосну структуру.
Најугроженији путни правци у јулу и августу прошле године били су Клупе–Теслић, затим Заблађе–Чађавица, Разбој–Руданка и Пале–Љубогошта.
Саламадија је додао да је планирано неколико републичких акција које ће бити реализоване у јулу и августу, те да је полицијским управама наложено и да, осим ових акција, имају обавезу да реализују по једну регионалну, а полицијске станице по једну локалну акцију.
Прва републичка акција планирана већ за викенд, у петак и суботу, 2. и 3. јула, са циљем контроле учесника у саобраћају на присуство алкохола, опојних дрога и психоактивних лијекова у организму.
- Упоредо са овом акцијом биће ангажовани полицајци на службеним мотоциклима, који ће 2, 3. и 4. јула радити појачаним интензитетом, са фокусом на контроли возача мотоцикала, мопеда и возача трактора, и то на подручју полицијских управа Бањалука, Градишка, Добој и Бијељина - рекао је Саламадија.