Анита Ковачевић, специјалиста пнеумофтизиологије-супспецијалиста медицинске онкологије у Болници „Србија“ навела је да је туберкулоза заразна болест коју изазива бацил „Mycobacterium tuberculosis“, те да позната и под називом „сушица“ што одговара клиничком стању пацијента.
- Вакцине које се приме по рођењу нас штите од тежих облика болести, од туберкулозног менингитиса и милијарне туберкулозе, али не искључују само оболијевање – рекла је Ковачевић поводом Свјетског дана туберкулозе.
Она је појаснила да је туберкулоза болест која је раширена широм свијета и вијековима је представљала једну од водећих смртоносних заразних болести.
- Симптоми обољелих од туберкулозе су кашаљ, губитак апетита и тјелесне тежине, крв у испљувку, температура. Болест се дијагностикује поред радиографских промјена на плућима, бактериолошким прегледом испљувка у којем се налазе Кохови бацилли - истакла је Ковачевић.
Према њеним ријечима, лијечење туберкулозе траје дуго, најмање шест мјесеци и укључује употребу медикамената, односно туберкулостатика и хигијенско дијететски режим, што подразумијева боравак на свјежем ваздуху, шетње, правилна исхрана.
Она каже да је туберкулоза болест која се данас рјеђе јавља, али морамо је схватити озбиљно јер и данас може бити смртоносна, и код млађе, и код старије популације људи.
- Људи умиру од крварења, недостатка кисеоника и других компликација ове болести. Данас смо у предности што можемо на вријеме открити ову болест, па и одмах реаговати и започети лијечење лијековима који су доступни. Наравно, било би већег учинка када би се пронашли лијекови који би били ефикаснији и скратили период лијечења болести - закључује Ковачевић.
Међународни дан борбе против туберкулозе обиљежава се 24. марта. Овај датум је изабран јер је тог датума 1882. године професор и микробиолог Роберт Кох објавио да је открио бацил туберколозе. Сто година касније, 1982. године Свјетска здравствена организација (СЗО) и Међународна унија за борбу против туберкулозе и других плућних болести (IUATLD) обиљежиле су први пут Свјетски дан борбе против туберкулозе.
Према годишњим извјештајима СЗО више од 1,6 милиона људи у свијету умире од туберкулозе што нас упозорава да појачамо мјере превенције-бактериолошке прегледе спутума, скрининг особа са већим ризико факторима и повећати свијест људи о лошим навикама пушења, алкохолизма и нездраве исхране.
Више од осам милиона људи у свијету обољело је од туберкулозе. Протекле године умро је 1,2 милиона људи у свијету од туберкулозе према извјештају СЗО, а смртност је већа код људи обољелих од ХИВ инфекције.