Фемицид и насиље над женама су наша свакодневица, а институције и даље немају адекватан одговор на то, и не схватају колико је то озбиљан друштвени проблем.
Поручено је то поводом почетка кампање "16 дана активизма" против родно заснованог насиља, која, као и сваке године, почиње 25. новембра, Међународним даном против насиља над женама, и траје до 10. децембра, Међународног дана људских права.
- Ови датуми симболично повезују заштиту од насиља над женама са заштитом људских права - кажу из Фондације "Удружене жене", одакле наводе да ће данас изнијети податке и статистику о корисницама сервиса Сигурне куће, правног и психолошког савјетовалишта.
Они ће имати изложбу радова корисница Сигурне куће у Дому омладине, која ће бити отворена до 29. новембра, док је данас од 13 часова предвиђена улична акција на Тргу Крајине, гдје ће волонтерке Фондације дијелити грађанима промо-материјал.
Радмила Жигић, директорица Фондације "Лара" из Бијељине, каже да је и даље проблематично што институције немају адекватан одговор на насиље.
- Чињеница је да се насиље не схвата довољно озбиљно, а то је у ствари озбиљан друштвени проблем. Нажалост, оно постаје све распрострањеније, бруталније и све је више могућности за испољавање насиља. Данас говоримо и о озбиљним појавама насиља путем дигиталних система, друштвених мрежа, ИТ технологија, и то је већ облик на који немамо адекватан одговор, јер нисмо оспособљени да се супротставимо насилницима, а они су обично технички боље опремљени - рекла је Жигићева за "Независне".
Подсјетила је да је закон о заштити од насиља у породици и насиља над женама заустављен.
- Било би добро да је донесен, јер је, прије свега, доносио унапређења у примјени хитних и других мјера заштите жртава и давао је већу озбиљност у рјешавању овог проблема. Али, ми и сада имамо доста квалитетан законски оквир, а важно је да се он спроводи онако како је и замишљен. На примјер, да се у центар пажње хитно стави поступање у свим ситуацијама насиља, затим заштита жртава, кориштење свих докумената који постојећи закон о заштити од насиља у породици предвиђа, а то су хитне мјере заштите, процјена ризика, заштита жртава, заштита дјеце, процјене ризика од фемицида итд. - рекла је Жигићева.
Истакла је да би пооштравање казнене политике за починиоце насиља допринијело превенцији, као и кориштење свих механизама које дозвољава Закон о кривичном поступку у ситуацијама када се покреће кривични поступак, као што је одређивање притвора за починиоце насиља.
- Све то би могло уозбиљити ситуацију и пружити жртвама насиља осјећај да држава стоји иза њих и да охрабре оне који и даље трпе насиље, а не пријављују га, да га пријаве. Порука коју желим послати у кампањи '16 дана активизма' била би да досљедно примјењујемо законску норму и да жртву насиља и њену заштиту ставимо у центар - додала је.
Најавила је да ће заједно са бројним организацијама имати протесте против фемицида, под слоганом "Нити једна више", који ће се одржати 10. децембра у неколико градова у Републици Српској и ФБиХ, док ће од 25. новембра до 10. децембра имати различите активности.
У БиХ је у посљедњих шест година убијено више од 60 жена, које су настрадале од руке тренутног или претходног партнера, што доводи до бројке од једне жене мјесечно, а сви дијелови друштва имају обавезу на то реаговати, поручено је у петак у Сарајеву пред почетак сесије о фемициду "Уједињени позив на акцију" у оквиру кампање "16 дана активизма против родно заснованог насиља", коју спроводи UN Women BiH.
- Фемицид као најекстремнији облик родно заснованог насиља, нажалост, наша је свакодневица, но још увијек нема правну квалификацију јер закони БиХ не препознају овај термин. У Кривичном закону постоји термин кривично дјело насиља у породици, но често се третира као прекршај, па и то је један од разлога због којег жртве често не пријављују насиље јер су казне благе, чак и блаже од оних које закон предвиђа - казала је Рејхана Дервишевић, замјеница предсједавајућег Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПС БиХ, а преноси Анадолија.
Наводе да истраживања показују да у структури изречених санкција доминирају условне казне и то је "сигурно један од разлога због којих они који су чинили насиље чине га поново".
Самра Филиповић Хаџиабдић, директорица Агенције за равноправност полова при Министарству за људска права и избјеглице БиХ, истакла је да је неопходно систематски радити на усклађивању законодавног институционалног оквира, те јачању институција да пруже адекватан одговор у превенцији и у заштити жртава насиља, док је Ингрид Мекдоналд, резидентна координаторка УН у БиХ, изнијела поражавајуће податке о фемициду у БиХ.
- У БиХ је током задњих шест година више од 60 жена убијено. Оне су настрадале од руке тренутног или претходног партнера. То заправо доводи до бројке од једне жене мјесечно која је беспотребно изгубила свој живот. Неопходно је подсјетити заправо да сви дијелови друштва имају обавезу да реагују на ово - казала је Мекдоналдова.