Фонд здравственог осигурања (ФЗО) Републике Српске расписао је тендер за кредит од 35 милиона КМ, а који му је неопходан да би могао да финансира законска права осигураника.
Финансијска ситуација у Фонду је врло тешка. Прошле године су приказали да банкама дугују 230 милиона КМ по основу узетих кредита. Због тога код банака не важе за поузданог клијента те је и за ово, најновије, задужење Влада Српске морала дати гаранције да ће бити враћен.
Фонд се задужује на 10 година са укључених минимално 12 мјесеци грејс периода, а спреман је да плати камату до максимално 3,5 одсто.
За осигурање отплате дуга предвиђене су мјенице и налози ФЗО, али и гаранција Владе РС, а критериј за додјелу уговора је најнижа цијена.
Заинтересоване банке понуде могу да доставе од 2. марта.
Иако се из Фонда хвале смањењем обавеза и повећањем прихода, чињеница је да су често приморани да се задужују.
Према подацима Сектора за финансије у четири банке фонд има 11 отворених кредита од којих је највећи онај од 133 милиона марака из 2018. године који је подигнут за рефинансирање обавеза и измирења дуговања, о чему је Капитал раније писао у тексту ФЗО РС дугује банкама 230 милиона марака.
ФЗО има и огромна потраживања од послодаваца који су дужни више од 280 милиона марака по основу доприноса за здравствено осигурање.
Портал Капитал објавио је раније да је Влада РС омогућила здравственим установама да, у вријеме пандемије вируса корона, могу наставити да гомилају обавезе.
Влада Републике Српске наложила је да (ФЗО) РС дозначава новац јавним здравственим установама независно од стварног обима пружених услуга. Разлику између дозначеног новца и пружених услуга болнице неће морати да враћају у идуће три године, а након истека тог рока, имаће рок од пет година да врате дуг, обајавио је Капитал у тексту Дозвола болницама да гомилају дугове на рачун осигураника.