Сајтови Владе Републике Српске, Инспектората, Агенције за државну службу и Предсједника РС који су претходних дана оборени због санкција, уклоњени су у потпуности са интернет претраживача, који их више не индексирају као да нису ни постојали.
У разговору са ИТ стручњацима, Капитал сазнаје да гашење сајтова државних институција и њихово брисање може донијети много више проблема него што се то чини у први мах.
Прије свега, истичу, поставља се питање постоји ли "бекап", односно копија свих података угашених сајтова и гдје се она уопште чува.
С обзиром на то да нико не диже сајт у намјери да ће бити оборен или угашен под теретом санкција, ИТ стручњаци сумњају да је и копија уклоњена зато што се она обично чува на истом мјесту гдје се налази сервер.
- Сада је само питање гдје су држали своје сервере и серверске апликације, као и базе података. Ако су их похрањивали на Гугле клауд или на Амазону, сигурно је да ће имати озбиљних проблема ако су и они похрањени на истом мјесту - објашњава.
Каже да се подаци обично чувају на истом серверу, да би се у случају евентуалних хакерских напада и хаварија сајтови могли брзо и лако вратити у функцију.
- Могуће је да су домени сада означени као нерасположиви, због чега им нико не може приступити и скинути постојеће фајлове да их пребаци на друго мјесто. Ако нису имали информације да ће бити блокирани, могуће је да су сви подаци остали заробљени – рекао је он.
Ко ће направити нове сајтове?
С обзиром на то да сајта Владе и осталих институција нема више од седмицу дана, јасно је да су проблеми већи, што би могло и да објасни ћутање Владе РС која се званично о овом питању није ни огласила.
- Чак и ако су копију чували код другог провајдера, на различитој локацији, могуће је да су све компаније добиле информацију да их угасе. Подаци би могли бити сачувани само у случају да су их држали на свом интерном, локалном серверу, што је могуће, али мало вјероватно - каже он.
Други ИТ стручњак је објаснио да су санкције и гашење сајтова сигурно задали доста главобоље информатичарима у институцијама.
- Велики је проблем и што им је сада задато много посла, а нема ко да га обави. Њихов ИТ сектор није посебно јак да би се тај посао за неколико дана урадио. Сајт као сајт се може брзо пребацити на друго мјесто и за два дана може све бити готово, али је питање ко то може да уради и са чиме – рекао је он.
Влада Српске данима ћути о гашењу сајтова и онемогућавању комуникације са јавношћу. Јуче је премијер Радован Вишковић у краткој изјави за Капитал потврдио да се ради о посљедицама санкција, али више од тога није речено.
Остало је нејасно да ли је Влада добила информацију о потенцијалним посљедицама санкција, а након обарања сајтова јавност није добила никакво обавјештење о томе.
Влада се и даље не оглашава
С обзиром на то да се гашење сервера дешава поступно и да је потребно неколико дана да сајтови нестану са Гугла, многи нису ни препознали о чему се ради.
Капитал је у више наврата је покушао да сазна више информација о овоме, али до сада нисмо добили одговоре на питања која смо Влади више пута слали факсом, а на крају и преко друштвених мрежа.
Умјесто да се о томе огласи неко из Владе ко се бави овим питањима, о гашењу сајтова данас је проговорио министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Саво Минић.
Рекао је "да је онемогућавање приступа званичним сајтовима Владе Српске класично иживљавање над институцијама, да овим чином није нанесена директна штета и да сви очекују да им буду уведене санкције".
- Акција против Републике Српске је видљива, сналазимо се иако годину дана постоји уговор за одржавање сајта. Нова рјешења подразумијевају нови сајт и начин размјене података - додао је Минић.
Подсјећамо, и министарка финансија Зора Видовић рекла је раније да Влада РС има проблема због санкција и то у домену финансирања.
Далеко догурала ова западна демократија. " Ако не радиш како ја хоћу, искључим те"