Вакцина против пнеумокока је прва која би требало да буде уведена у календар обавезне имунизације у Српској, чиме би се добар дио упала плућа елиминисао, али и смањио број респираторних инфекција код малишана, став је струке.
Наиме, како истичу љекари, у свим земљама окружења ова вакцина је обавезна, те се примају двије дозе у првој години и трећа доза у другој.
Педијатар Стојанка Шкорић, начелница Консултативно-специјалистичке службе бијељинског Дома здравља, рекла је у разговору за "Независне новине" да је број дјеце која бораве у колективном смјештају све већи, па самим тим и већи број дјеце која су склонија упалама плућа, али и респираторним инфекцијама.
- Вакцина превенира упалу средњег уха, упалу горњих респираторних дисајних путева, али и упалу плућа у првој и другој години – рекла је Шкорићева и додала да је већина педијатара у Српској сагласна да би та вакцина требало да буде уведена у редован календар имунизације.
- Ми се надамо да ће ова вакцина ускоро да се уведе у редован календар вакцинације дјеце – рекла је Шкорићева.
Како је рекла, они имају доста малишана који се овом вакцином вакцинишу у Србији.
- Углавном се ради о дјеци која имају честе респираторне инфекције, дјеци код које се сумња на увећан трећи крајник, тако да након прегледа пулмолога увијек је препорука да приме ову вакцину - појаснила је Шкорићева.
Како је појаснила, ФБиХ је ове године требало да уведе вакцину против пнемокока - двије дозе у првој години и ревакцинација у другој години.
Бањалучки педијатар Бранислав Лолић истиче да је, по његовом мишљењу, ово вакцина која је требало да буде уведена међу првима које се дају дјеци.
- Вакцина против пнеумокока превенира плућне болести, инвазивне менингитисе, као и све друге болести које изазива бактерија пнеумокок. Мислим да надлежни треба да покушају наћи средства јер пнеумокок изазива масу респираторних инфекција - инфекција синуса, ушију, плућа, те треба увести као обавезну вакцину - појаснио је Лолић.
Из Института за јавно здравство Републике Српске рекли су да заједно са Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске у овом тренутку раде на сагледавању свих неопходних активности и прикупљању података потребних за увођење вакцине против пнеумококне болести у обавезни календар имунизације.
- У Институту за јавно здравство Републике Српске могуће се вакцинисати против хепатитиса Б, бјеснила, тетануса, пнеумокока, менингокока и хуманог папилома вируса о сопственом трошку за лица која не подлијежу индикацијама наведеним у инструкцији – рекли су из ове здравствене установе.
Додају да се, осим тога, врши и вакцинација код путника у међународном саобраћају вакцином против жуте грознице.
- Вакцинација против бактерије Streptococcus pneumoniaeштити дојенчад, дјецу и адолесценте од упале можданих овојница, упале плућа, сепсе и акутне упале средњег уха проузрокованих овом бактеријом - појаснили су из Института.
Додају да једна доза вакцине против Streptococcus pneumoniae, која штити од 13 различитих серотипова ове бактерије који су најчешћи проузроковачи пнеумококне инвазивне болести, износи 170 КМ за особе које не подлијежу индикацијама наведеним у Инструкцији за провођење имунизације и хемиопрофилаксе.
Федерација БиХ
Завод за јавно здравство ФБиХ је требало да почетком ове године уведе у календар обавезне имунизације и вакцину против пнеумокока.
Према плану имунизације, предвиђено је вакцинисање дјеце са два и четири мјесеца те у другој години живота.
Еднан Дрљевић, инфектолог из Сарајева, казао је да је ово једна од најзначајнијих вакцина.
- Ова вакцина спречава упале плућа, али и упале мозга, те спречава сепсу - рекао је Дрљевић.