Синдикалци подржавају идеју да се у цијелој БиХ онемогући да директори, који плате примају из јавних средстава, фотељу задрже након навршених 65 година, али је за то упитна, а вјероватно и немогућа подршка политике.
Таква замисао могла би се остварити у Брчком, па је тако предсједник тамошње Скупштине Синиша Милић изјавио да ће посланицима локалног парламента до почетка љетне паузе бити понуђено да се изјасне о законским рјешењима којима ће бити онемогућено да се за директоре, замјенике директора и чланове управних одбора изаберу лица старија од 65 година.
- Припремљен је сет измјена закона којима ће се интервенисати у погледу услова за именовање, односно разрјешење директора, замјеника директора и чланова управних одбора јавних предузећа и других правних лица које формира Брчко дистрикт. Такође, уколико имају навршених 65 година, директорима, замјеницима директора и члановима управних одбора престаће мандат у јавним предузећима и другим правним лицима чији је оснивач Брчко дистрикт, наравно под условом да ти приједлози закона добију потребну подршку - објаснио је Милић.
Божо Марић, предсједник Синдиката управе Републике Српске, каже да је нешто слично Синдикат управе предлагао прије пар година, с тим да су предлагали и да директори и чланови управних и надзорних одбора за своје дјеловање морају да гарантују својом имовином.
- Сматрамо да лица која напуне 65 година и која испуне услове за пензионисање треба да иду у заслужену пензију, а да се прилика да младим људима. Ми имамо масован одлив младих људи, који одлазе јер гледају стално једне те исте људе који до краја свог живота сједе на управљачким позицијама - каже Марић за "Независне новине".
Нагласио је да је Синдикат управе на фону таквог приједлога, као што је у Брчком, али да није било слуха у Влади када је ријеч о овом питању.
- Ниједан политичар неће за то гласати јер су то њихови партијски другари. Ми смо, дакле, већ једном покренули такву иницијативу, али није било слуха за то - навео је Марић.
Селведин Шаторовић, предсједник Савеза самосталних синдиката БиХ, наводи да је иницијатива из Брчког фантастична и да наилази на подршку радника и грађана.
- Ако се свакодневно суочавамо са одласком младих, способних и школованих људи у земље западне Европе, а истовремено на позицијама држимо људе који су давно требали бити у пензији, па ти људи су своје квалитете ваљда успјели пренијети млађим нараштајима и вођење институција, установа и јавних предузећа требају препустити њима - навео је Шаторовић.
Међутим, и он каже да сматра да је јако тешко да политичари прихвате такве идеје.
- Ако желимо промијенити било какву парадигму о ситуацији у БиХ и почети стварати повољнији амбијент за останак наших људи, а не за увоз Непалаца, онда је дефинитивно неопходно донијети таква законска рјешења, не само у Брчком, него у цијелој БиХ. Дакле, да то буде основно правило. На тај начин ћемо отворити простор да нови нараштаји начине БиХ земљом бољег живљења. Ово што су урадили ови до сада дефинитивно је све, осим за похвалити - истакао је Шаторовић за "Независне новине".
Најмлађи посланик у Народној скупштини Републике Српске Ђорђе Вучинић, упитан да ли би подржао такву иницијативу када би она доспјела до парламента Српске, одговара да је тешко дати коментар о томе, односно генерализовати.
- Имате немали број примјера гдје су особе старије од 65 година и те како виталне и способне да се баве пословима, па и руководећим, али имате и негативних примјера тих особа, од Николе Шпирића до Зоре Видовић, који, према мом мишљењу, уназађују политику цијеле државе с обзиром на функције које обављају - рекао је Вучинић.
Како додаје, више је става да се мора ићи од случаја до случаја, те да се тек тако не би смјеле искључити старије особе, које би, можда, требало да имају савјетодавне функције, док млађи и виталнији треба да обављају руководеће послове.
- Тако да бих, свакако, прије подржао такву иницијативу, него што не бих - каже Вучинић за "Независне новине".