Хризостом: Чудотворна икона Пресвете Богородице Тројеручице чува Хиландар и Свету Гору

25.07.2025. 13:39
4
ИЗВОР: srna.rs

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом служио је данас Свету архијерејску литургију у Цркви Чудотворне иконе Пресвете Богородице Тројеручице у Видрићима код Сокоца поводом храмовне славе, као и помен српским и руским борцима погинулим у ослободилачким ратовима.

У обраћању вјерницима митрополит је рекао да се данас слави успомена на Чудотворну икону Пресвете Богородице Тројеручице Хилендарске, која се од осмог вијека појављује као икона која чини чуда.

- Пресвета Богородица је добра мати која нас увијек чува, на сваки наш вапај и позив помаже, тјеши нас у невољама и биједама - навео је митрополит Хризостом.

Чудотворна икона потиче из Дамаска, а прешла је чудотворан пут кроз вијекове од Манастира Светог Саве Освећеног, преко манастира Студеница до манастира Хиландар, гдје се до данас чува.

Митрополит Хризостом је подсјетио да Чудотворна икона Пресвете Богродице Тројеручице чува манастир Хиландар и цијелу Свету Гору, као једна од најпоштованијих икона, а сматра се и игуманијом Свете Горе.

У цркви у Видрићима посвећеној Чудотворној икони Пресвете Богородице Тројеручице налази се копија иконе Пресвете Богородице.

Након чина ломљења славског колача, прошла је литија око цркве на Видрићима и организован ручак за посјетиоце.

Кумови славе храма били су Мирослав Веселиновић и Огњен Дупљанин.

Коментари 4
  • Generic placeholder image
    Grga taksista 29.07.2025. 12:25
    O kakvom ekonomiji i razvoju kad je sve stalo i propada. Samo obilježavamo nešto, niko ništa ne radi.
  • Generic placeholder image
    Za kloca s mrtvačkom glavom 25.07.2025. 18:30
    Ti dalje od balege i krmetnjaka nepismenjakovicu nisi maknuo, mogu te zamisliti , brada do jaja, subara s kokardom, priglavci, kaljace, u ruci rakija , govedo
  • Generic placeholder image
    Trifun 25.07.2025. 18:28
    Vala ga usraste vise s popovima , sta ste vi crkveni portal??? Sto ne puste nesto lijepo , o ekonomiji, privredi, medju ljudskim odnosima, svaki dan samo crkve, slave , popovi, sveci, parastosi, pomeni , pogledajte vam naslovnica, da smo toliko vjernici ne bi nam Bog j....mater svima i okrenuo ledja , samo gluposti
  • Generic placeholder image
    ☠️ 25.07.2025. 14:41
    Кад су Турци прешли на ислам, узимајући га од Арапа, остали су Турци; кад су Шиптари прешли на ислам, остали су Шиптари; кад су Иранци прешли на ислам, остали су Иранци; кад су Курди исламизовани, остали су Курди, као и Чечени и многи други народи. Међу Арапима има православних и католика, али су Арапи, као што су то и Арапи муслимани.

    Само Срби, кад пређоше на ислам, не желеше више да се зову Србима!

    (postadose titini muslimani, pa klintonovi-holidej in mosnjani a sad i islamsko vehabijski bosniaksi)
Повезане вијести
Једно лице повријеђено у пуцњави у Спасовданској улици Једно лице повријеђено у пуцњави у Спасовданској улици
Сутра Илиндански сабор фолклора у Мокром Сутра Илиндански сабор фолклора у Мокром
„Arena Motors“ у Источном Сарајеву запошљава „Arena Motors“ у Источном Сарајеву запошљава
Најчитаније
  • Једно лице повријеђено у пуцњави у Спасовданској улици
    9h 59m
    24
  • Прије 153 године освештана Саборна црква у Сарајеву (ФОТО)
    20h 57m
    12
  • Крвави Илиндан 1941: Страдање Срба из Зијемље код Мостара
    20h 32m
    0
  • Концерти Џенана Лончаревића и Аце Пејовића у Рогатици
    20h 48m
    0
  • Једно лице погинуло у саобраћајној несрећи на магистралном путу Неум-Столац
    16h 20m
    0