Хрватска је од 1. јануара у потпуности одговорна за заштиту свог неба модерним вишенамјенским ловцима "рафал" који су укључени у Интегрисану противваздушну и ракетну одбрану НАТО-а, саопштенио је из Алијансе.
У саопштењу се наводи да прелазак са авиона "миг 21" на "рафале" означава велики скок у способностима хрватске одбране, уз модерне сензоре, интероперабилност са савезницима и беспријекорну интеграцију у НАТО команду и контролу.
- Током транзиције, Италија и Мађарска су обезбиједиле континуирану заштиту ваздушног простора, што је јасан примјер савезничке солидарности у акцији. Сада, са обученим и спремним хрватским посадама, `рафали` дежурају даноноћно, јачајући националну безбједност и колективну одбрану НАТО-а - додаје се у саопштењу.