Једина жена пилот у ОС БиХ: Драженка руши и препреке и табуе

11.12.2023. 09:37
0
ИЗВОР: hercegovina.info

Како изгледа бити млада жена, у другој држави чији је језик потпуно непознат, на Академији гдје доминирају колеге, па се треба изборити за своје мјесто, зна Драженка Панић.

Са непуних 21 годину, спаковала је ствари и из малог Кнежева, запутила се у Грчку. Храбро и достојанствено, Војно-ваздухопловна академија је чекала Драженку из Босне и Херцеговине, да елегантно, женски дође и буде најбољи полазник међу страним држављанима. Данас је једина жена пилот у Оружаним снагама Босне и Херцеговине.

- Изабрала сам студије на Војно-ваздухопловној академији, првенствено због страственог интереса за ваздухопловство. У почетку сам размишљала о каријери у полицији, али се неочекивано отворила прилика за војну службу што ме је касније довело до могућности студирања у Грчкој - каже Драженка за Херцеговина.инфо.

Поред саме Академије, која захтијева предан рад и посвећеност, Драженка је била у још већем проблему. Грчки језик јој је био стран и у старту је била корак иза свих колега којима је то матерњи језик. Али када се удруже снага и жеља за успјехом, немогуће не постоји.

- Најизазовнија препрека, током школовања, био је управо језик са којим сам се тада први пут сусрела и који је био изузетно тежак. Након језичке баријере, додатне потешкоће су биле те што тамо нисам имала никога од породице. Ипак, упознала сам доста дивних људи, са којима сам и данас у контакту и вјерујем да ћемо остати доживотни пријатељи.

Када прође теоријски дио, када се научи и знање доведе до савршенства, треба бити спреман на оно за што се годинама школовала. Пилотирање. Колико год се научила сва правила, процедуре како се што ради, није свеједно сјести у кабину и кренути.

- Када сам имала први "соло лет" (самостално летење без инструктора), прије самог уласка у авион је постојала мала трема, али када сам изашла на писту за полетање и у моменту полетања, сва трема је нестала. Једноставно мораш бити фокусиран на тренутак и да урадиш све исправно, онако како си научио са инструктором.

Данас, на авиону ""Diamond Katana" има 48 сати налета, а на хеликоптеру чија је обука још увијек у току има 11 сати налета и ту још увијек лети са инструктором.

Самостални лет јој је све ближи, потребно је да испуни норму броја сати летења с инструктором.

Драженка руши табуе када су односи према женама у питању. Колико год да је у свијету сасвим прихватљиво да видимо жену у неким пословима који су годинама важили за мушке активности, код нас је то још увијек помало необично и страно. Али захваљујући оваквим женама, тај став се полако мијења. Очи нам се навикавају на жене у неким необичним пословима и шаљу мозгу поруку да је то друштвено прихватљиво. То је најбољи начин који може побољшати положај жена у друштву.

На Академији су сви изједначени, каже Драженка, знање је изнад свега, па се и на њему базира однос између колега.

- Током школовања, колеге су подржавале будуће жене пилоте, јер се наглашавала професионалност изнад спола. Сљедеће је било и то што је код њих у већем броју заступљено жена пилота, док код нас, у ширем друштву, могу постојати варијације у ставовима, али уопштено се тренд мијења, те се све више цијени једнакост у свим професијама, укључујући и пилоте.

Ова млада жена није само војно лице или пилот. Њени интереси превазилазе њен посао, ужива у адреналинским, али и у опуштајућим активностима и вук јој је заштитни знак.

- Рекреативно се бавим сликањем, тренирам карате и ужвам у air-softu или вожњи мотора. То су моје активности које обогаћују моје слободно вријеме и пружају разноликост изазова - каже Драженка и наставља:

- Зашто вук? Вук је мој заштитни знак због симболике храбрости, вјерности и сналажљивости које ова животиња представља. Његова природа одражава властите вриједности и карактеристике које цијеним и којима тежим у животу.

Овакви људи треба да буду примјер свим генерацијама. Људи који су на прагу младости отишли у свијет, узели све добро што им се пружило, стекли знања и вратили се кући. Драженкин савјет за све би се могао понављати сваки дан и бити звијезда водиља свима који се питају да ли ће се снаћи.

- Мој савјет за млађе генерације, посебно за жене, јесте да вјерују у своје способности, храбро прате своје снове и да се усуде на изазове и никада не престану учити. Изградите своје знање и будите инспирација другима, јер свака јединствена прича доприноси напретку друштва, а првенствено особном напретку.

У пилотирању, као и у животу, важно је тежити стручном усавршавању, одржавати добре односе и бити спреман на брзо реаговање у свим ситуацијама. Битно је остати на правом путу, професионалном и приватном и успјех сигурно неће изостати.

Пише: З. Лојпур

Коментари 0
Повезане вијести
Расписан оглас за пријем 400 војника Расписан оглас за пријем 400 војника
Оружане снаге БиХ добиле седам нових генерала Оружане снаге БиХ добиле седам нових генерала
Инжењеријске јединице Оружаних снага БиХ помажу становништву Инжењеријске јединице Оружаних снага БиХ помажу становништву
Најчитаније
  • Све боје аутистичног спектра – прича једне маме о љубави, борби и успјеху
    3h 36m
    1
  • Лажна вијест о Додиковој посјети Русији
    19h 14m
    3
  • Сарајка огорчена након напада на новосадске ученике: Стид ме мог Сарајева више него икад
    20h 26m
    26
  • Смрт у братовој јакни
    3h 18m
    0
  • Обиљежено 25 година постојања Рукометног клуба „Славија“ (ФОТО)
    17h 18m
    0