Ко има право на матерински додатак у Републици Српској?

19.03.2025. 08:40
1
ИЗВОР: nezavisne.com

На рачуне мајки широм Републике Српске по основу материнског додатка лани је легло 19.068.833 КМ, а сваког мјесеца у претходној години ову накнаду примало је у просјеку 3.920 мајки, односно породиља.

Рекли су ово за "Независне новине" из Јавног фонда за дјечју заштиту Републике Српске.

Према одлуци Владе Републике Српске, у протеклој години матерински додатак је износио нешто више од 400 КМ.

- Одлуком је утврђена основица за одређивање висине права на матерински додатак у проценту од 58 одсто од најниже плате у Републици Српској у 2023. години и за 2024. годину износи 406 КМ - саопштено је прошле године из Владе РС.

Марина Ружић из Бањалуке једна је од мајки које примају матерински додатак, а како каже за "Независне новине", сувишно је коментарисати цифру од 406 КМ.

- Та мјера је сада тренутно, с обзиром на све ове нове околности поскупљења, јако, јако лоша. Мало је. Не може да подмири ни потребе бебе, а камоли породице гдје има као код мене четворо дјеце - каже Ружићева и додаје да би накнада у износу просјечне плате била таман, али и у износу минималне плате би била добра.

Да би износ материнског додатка требало да буде већи, сматра и Јован Радовановић, предсједник Удружења породица са четворо и више дјеце града Бањалука, који у разговору за "Независне новине" истиче да се износ накнаде по овом основу није мијењао годинама.

- Тада 405 КМ је било као данас 1.000. По мом мишљењу, то је требало већ усклађивати како расту цијене и плате - истиче Радовановић.

Подсјећамо, прошлог мјесеца Тања Вукомановић и Бојан Кресојевић, посланици ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске, предали су Влади Републике Српске иницијативу за изједначавање материнског додатка са износом минималне плате.

Како су навели, цијене робе и услуга у Републици Српској су посљедњих година расле великом брзином, док су примања одређених категорија становништва остала непромијењена.

- Влада Републике Српске дозвољава да цијене расту до нивоа који је већ неупоредив са приходима већине грађана, али истовремено није промијенила износ материнског додатка, који за незапослене мајке остаје исти већ осму годину. Износ од 405 КМ није довољан, и стога предлажемо његово повећање, односно усклађивање са законом који га регулише - истакла је тада Вукомановићева.

Иначе, право на матерински додатак остварује незапослена мајка у трајању од 12 мјесеци, а за близанце и свако треће и наредно дијете у трајању од 18 мјесеци.

- Право на матерински додатак може остварити мајка под условом да има пребивалиште у Републици најмање годину дана прије рођења дјетета и да је незапослена на дан рођења дјетета и до истека рока од 90 дана од рођења дјетета. Право на матерински додатак може остварити и мајка која има пребивалиште у Републици ако отац дјетета има пребивалиште у Републици најмање годину дана прије рођења дјетета - објашњавају из Фонда за дјечију заштиту.

Како додају, право на матерински додатак може остварити и мајка која је страни држављанин под условом да има стални или привремени боравак у Републици најмање годину дана прије рођења дјетета, да је незапослена на дан рођења дјетета и до истека рока од 90 дана од дана рођења дјетета и да у држави чији је држављанин није корисник права по истом основу.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Pitanje 19.03.2025. 10:18
    Porodila sam se u Srbiji i dobila sam od drzave Srbije neki dodatak.
    Kada sam predala u Republici Srpskoj dobila se odbijenicu uz obrazlozenje da sam u Srbiji dobila.
    Pravne veze nigdje nema, dvije razlicite drzave. To nije u skladu sa zakonom sto sam dobila odbijenicu.
    Je li ko imao sličan slucaj?
Повезане вијести
Ситуација под контролом у Српској, проблематични сливови Босне и Врбаса Ситуација под контролом у Српској, проблематични сливови Босне и Врбаса
Застрашујући подаци МУП-а Српске: Више од половине убистава почињено унутар породице Застрашујући подаци МУП-а Српске: Више од половине убистава почињено унутар породице
Очекује се значајнији раст водостаја ријека Очекује се значајнији раст водостаја ријека
Најчитаније
  • Источно Ново Сарајево: Радник дистрибутивног центра за брзе пошиљке пријављен за утају
    16h 33m
    1
  • Ослобађање Бијељине 1992. године
    17h 50m
    10
  • Расподјела нове власти: ПДП-у финансије, СДС-у економија, министар сигурности Вукановић
    6h 52m
    0
  • Киша изазвала одрон у Хан Дервенти, излила се и Миљацка
    17h 24m
    0
  • Дан кад су Срби поново изабрали праву страну историје - 27. март
    17h 50m
    8