Преласком народног посланика Аца Станишића из Демоса у СНСД само је потврђена апсолутна доминација партије Милорада Додика у Народној скупштини Републике Српске када је у питању број посланика који нека странка има у овом законодавном дому.
Ацо Станишић постао је 32. посланик који у овом тренутку заступа интересе СНСД-а, а укупно трећи који је од 2022. године, када је конституисан актуелни XИ (једанаести) сазив парламента Српске, напустио странку са којом је освојио посланички мандат и придружио се СНСД-у.
Да ствар буде занимљива, Станишић је такође трећи посланик само у овом мандату који је из Демоса "прелетио" у СНСД, те је на тај начин партију Недељка Чубриловића спустио са пет мандата након прошлих парламентарних избора на свега два, колико их тренутно дјелује у склопу заједничког Клуба посланика са СПС, а то су Споменка Стевановић и Синиша Мијатовић.
Раније су, подсјећања ради, Демос напустили Сузана Гашић и Милан Дакић.
Али, Демос није једини губитник када је у питању Народна скупштина Републике Српске.
Већина партија у претходне двије и по године суочила се са епидемијом посланика прелетача.
На парламентарним изборима одржаним 2022. године 11 странака и коалиција освојило је посланичка мјеста у Народној скупштини РС, а без премца је био СНСД.
Ова партија је освојила 29 мандата, а од тада само је учврстила свој положај у парламенту Српске, јер је, како смо навели, добила још три посланика те их у овом тренутку има 32.
Сљедећа странка по јачини је СДС, који тренутно има 11 посланика.
Међутим, ово значи да је СДС од избора 2022. изгубио два посланика, јер је тада освојио 13 мандата. Најјачу опозициону странку у овом сазиву напустили су Маја Драгојевић Стојић, која је отишла у ПДП, те Александар Трнинић, који је у претходне три године лутао од странке до странке, да би се коначно скрасио у Уједињеној Српској.
ПДП је са осам посланика тренутно трећа партија по снази у НСРС, али далеко од тога да нису имали проблеме. Они су на изборима 2022. освојили осам мандата, али су убрзо остали без Радислава Дончића, који је прешао у Народни фронт. Његово мјесто недавно је попунила Маја Драгојевић Стојић, која је, како смо навели, прешла из СДС-а.
Највећи добитник овог сазива парламента, уз СНСД, јесте Народна партија Српске.
Странка коју води Дарко Бањац је на изборима прије непуне три године у коалицији са Партијом уједињених пензионера и Првом СДС освојила три мандата, а то су били Бобана Марељ, Дарко Бањац и Драган Галић, што је било довољно за посланичку групу.
Али одмах након избора придружио им се Драган Брдар из ДНС-а, чиме су добили Клуб посланика, а 2024. године и Костадин Васић, који је незадовољан статусом напустио Уједињену Српску. У децембру прошле године објелодањено је заједничко дјеловање посланика НПС и ДНС-а, а том приликом су стигли Николина Шљивић и Предраг Нешић, па овај заједнички клуб сада броји седам посланика.
А поменути ДНС, према свему што смо могли видјети до сада, уз Демос је највећи губитник.
Након избора 2022. године имали су четири мандата и сигуран посланички клуб.
Ипак, убрзо су изгубили два посланика, јер је Драган Брдар отишао у НПС, а Жељко Дубравац у Народни фронт. Сада су то само Нешић и Шљивићева.
Подсјетићемо да је ДНС на изборима 2018. године имао чак 12 посланика, а сада свега два.
Још једно заједничко дјеловање у склопу Клуба спасава поједине странке.
Као што смо поменули на почетку, то је Клуб који чине посланици Демоса и Социјалистичке партије Српске. О Демосу смо рекли све, а са њихова два посланика, у Клубу су још три народна трибуна из СПС, то су Максим Скоко, Тамара Дамњановић и Милан Милаковић.
СПС је једна од партија која није изгубила ниједног посланика у овом сазиву, али им такође није нико ни пришао. Дакле, освојили су три мандата и и даље су на три.
Истим се може похвалити и Социјалистичка партија Петра Ђокића. Они су на изборима освојили пет мандата и толико имају и сада, а нико није отишао нити је дошао.
Странка без прелетача у овом мандату парламента Српске је и Листа За правду и ред Небојше Вукановића. Четири посланика овог клуба и даље сједе на свом мјесту као 2022.
Овакав статус ипак не вриједи за Уједињену Српску.
Иако ова странка има четири посланика у НСРС, колико су освојили 2022. године, мијењали су свој састав. Напустио их је Костадин Васић, али је дошао Александар Трнинић.
Покрет за државу прије три године имао је Клуб са пет посланика, а сада су се раздвојили у двије посланичке групе, прва са овим називом, а другу чине посланици из СДА и БХ Зелених.
Једина новина у односу на парламентарне изборе 2022. године јесте што своје посланике сада има и Народни фронт, који тада није постојао.
Странка којом предсједава Јелена Тривић у посланичкој групи има два имена, а то су Радислав Дончић, који је дошао из ПДП-а, те Жељко Дубравац, који је стигао из ДНС-а.
- Политичко поштење је попут свињца од тикава: не постоји. Тачније постоји док прва свиња не уђе у тај свињац - каже новинар Горан Дакић за "Независне новине".
Преласци и куповина су, каже, легализовани и доживљавају се као нормалан дио дневне политике.
- Ако су то некада биле политичке проститутке, данас су хероји који се боре за боље друштво. Све наше странке имају само једну идеологију: власт. Све остало им је небитно. Па ће за ту идеологију, односно за прилику да се дочепају власти, за прилику да буду мали директори са великим принадлежностима, продати и оно што се не продаје - оцјењује Дакић.