Мађарска је почетком јула одобрила првих 35 милиона евра помоћи за Републику Српску.
Ово “одобрење” је стигло након састанка члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и шефа мађарске дипломатије Петера Сијерта.
Формирање мађарског фонда од 100 милиона евра за помоћ Републици Српској је договорено у новембру прошле године током посјете премијера Мађарске Виктора Орбана Српској.
Од 1. септембра ће бити расписан позив пољопривредницима да учествују у пројекту Владе Мађарске у Републици Српској и дистрикту Брчко, који се односи на субвенционисање приликом куповине прикључака, опреме и алата за пољопривреду.
Максималан износ субвенције је 70 одсто од тржишне цијене производа, а максималан износ субвенције по пољопривредном произвођачу је 25.000 евра.
Република Српска се тако придружила групи од шест земаља у којим се већ неколико година реализује овај програм, међу којим су и четири земље чланице Европске уније.
Директор ове фондације Андреа Јаглица рекла је да су већ више од хиљаду људи у Републици Српској упознали о програму и да је заинтересованост заиста велика.
У међувремену је Конкуренцијски савјет БиХ објавио да је примио пријаву мађарске компаније Лугос Ренеwаблес (ЛРЕН) којом она жели да преузме већинско власништво над Соларном електраном Требиње 1.
Да ће мађарска компанија Лугос Ренеwаблес бити већински власник соларне електране вриједне више од 50 милиона еура, која треба да се гради у околини Требиња, вијест је која се проширила у исто вријеме када је члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио ЕУ и Њемачкој да се РС окреће другим партнерима.
А уз Кинезе, то су управо Мађари.
Посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске Љубиша Крунић за Ослобођење каже да је изградња пријатељских односа са другим земљама увијек добродошла и пожељна, као и инвестиције које на тај начин долазе.
– Међутим, у неким пословима са Мађарима се поставља питање да ли се заиста ради о инвестицији и шта је позадина, јер је све урађено потпуно нетранспарентно. Навешћу примјер продаје Соларне електране Требиње 1, гдје би Мађари требали бити власници 70 одсто удјела, а ЕРС 30 одсто, док уговор није презентован јавности - каже Крунић.
Прескочене су, додаје он, бројне процедуре, није било јавног надметања, односно могућности да неко други евентуално инвестира под повољнијим условима. Самим тим и ово је, додаје Крунић, још један врло сумњив посао.
– Режим пред изборе очигледно продаје све редом и то све обавијено велом тајни, тако да је и овај мађарски посао на неки начин помоћ режиму и Додику у крчмљењу наших ресурса и прикупљању новца. Међутим, подсјетићу на то да је Виктор Орбан и пред изборе у Словенији помагао Јанезу Јанши, који је поражен. Исто чека и овдашњи режим - истакао је Крунић.