У Средњој школи "28. јуни" у Источном Сарајеву прије неколико дана, пред пуним амфитеатром, одржана је презентација одбрањеног матурског рада ученика Марка Трифковића под називом "Кватернион".
И ту не би било ништа чудно, да Марко матурским радом није надмашио наставни план и програм и одржао предавање на којем су и професори могли да науче нешто ново.
У разговору за портал „Катера“ Марко је рекао да је на идеју да пише о кватернионима дошао у септембру прошле године док је радио пројекат из програмирања.
- Дуго сам истраживао и одлучио сам да мој матурски рад буде управо из математике и кватерниона. Професорица математике Дијана Марковић са одушевљењем је прихватила то и почео сам са писањем – рекао је Марко.
Математику волим, додаје он, а професорица Марковић је изврсна и спремна увијек да помогне, па сам се врло лако одлучио за матурски рад из математике.
Према његовим ријечима, почетком године је почео са истраживањем, а у март са писањем. Марко истиче да је његов матурски рад доживио „бум“ јер је тема о којој је говорио егзотична и не помиње се тако често у математици.
Фото: Facebook
Да је Марков матурски рад невјероватан и да је надмашио средњошколски план и програм сложила се и његова менторка, професорица Дијана Марковић која је истакла да је рад изузетан и да је разлог за његову јавну презентацију управо тај што су професори имали прилику да уче од ученика.
- Оно што математика не може доказати није ни примјењиво. Увијек сам настојала да у наставним јединицама прикажем практична рјешења, а онда су дошле нове генерације, ученици као што је Марко Трифковић, које размишљају иновативно и математику користе не само у школи и у интеракцији са другим предметима, већ и у свом будућем занимању. Тако смо данас, кроз Марков рад разумјели принцип рада жироскопа, принцип рада ротације у 3D простору и још много тога – закључила је Марковићева.