Компанија Мета Платформс запријетила је да ће повући Фејсбук и Инстаграм из Европе ако јој не буде дозвољено да настави с трансфером корисничких података у САД.
Ова компанија је у годишњем извејштају навела да ако не може да рачуна у новим или постојећим споразумима на такозване стандардне уговорне клаузуле за слање података у САД, онда у Европи "вјероватно неће моћи да понуди велики број најважнијих производа и услуга, укључујући Фејсбук и Инстаграм", преноси "Блумберг".
Европски регулатори тренутно прерађују прописе о преносу података европских корисника преко Атлантика, након што је Европски суд правде у јулу 2020. прогласио неважећим ранији споразум са САД-ом о заштити приватности.
Мада је мало вјероватно да ће Мета заиста повући своје водеће сервисе са једног од својих најуноснијих тржишта, њена порука указује на све јаче напетости између друштвених медија и законодаваца око власништва над корисничким подацима.
Европска комисија је интензивирала преговоре са Вашингтоном, али јој је потребно више времена имајући у виду сложеност проблематике о којој се разговара и потребу да се успостави равнотежа између приватности и националне безбједности, навео је портпарол Комисије у писаном одговору на упит агенције "Блумберг".
"Само аранжман који је потпуно у складу са захтјевима које је поставио суд ЕУ може да обезбиједи стабилност и правну сигурност коју очекују акционари на обје стране Атлантика", додао је портпарол.
Ирска агенција за заштиту приватности је у августу 2020. пресудила да Фејсбукова употреба стандардних уговорних клаузула за обраду европских података крши Општу регулативу о заштити података о личности (ГДПР) и да треба да буде суспендована. Коначна одлука требало би да буде донијета у првој половини ове године.