Млади у Српској све касније ступају у брак

01.05.2025. 13:39
0
ИЗВОР: srna.rs

У Републици Српској прошле године склопљено је 5.096 бракова, односно за 375 мање него у 2023. године, што свједочи о тренду све каснијег ступања у брак.

У Републици Српској евидентно је одгађање склапања бракова, тако да је од 1998. до прошле године граница склапања првог брака за младожењу повећана за 1,9 година, а за невјесту за 3,1 годину, подаци су Републичког завода за статистику.

Из Завода указују на то да се уочава све веће приближавање западноевропском типу брачности који се одликује све каснијим уласком у брак, што доводи до смањеног наталитета и самим тим негативног природног прираштаја, те смањења броја становника појединих подручја.

Према посљедњим расположивим подацима Евростата за 2023. годину, стопа нупцијалитета у ЕУ износила је четири склопљена брака на 1.000 становника, док је у Републици Српској у прошлој години ова стопа била 4,6 склопљених бракова на 1.000 становника.

У прошлој години настављен је исти тренд као у претходним да је највећи број бракова склопљен између младожења и невјеста са држављанством БиХ.

Просјечна старост при склапању брака у прошлој години за младожењу је била 32,6 година и у односу на 2023. повећана је за 0,3 године.

Просјечна старост невјесте при склапању брака у прошлој години односу на 2023. повећана је за 0,4 године и износила 29,7 година.

Невјесте у Републици Српској раније склапају брак него младожење, у старосном добу од 15 до 19 година брак је склопила 191 невјеста, а у истој старосној групи брак је склопило 26 младожења.

У Српској је прошле године разведено 868 бракова.

Стопа диворцијалитета у ЕУ, према подацима Евростата у 2023. години, износила је 1,6 разведених бракова на 1.000 становника, а у Републици Српској прошле године је ова стопа била 0,8 разведених бракова на 1.000 становника.

На 1.000 склопљених бракова разведено их је око 170, док је просјечно трајање брака прије развода износило 13,4 године.

Просјечна старост мужа при разводу брака износила је 44,4 године, а жене 40,3 године.

Највећи број разведених бракова, око 53 одсто, је без издржаване дјеце, са једним дјететом око 23,8 одсто, а са двоје и више дјеце око 23,2 одсто.

Након развода брака највећи број издржаване дјеце, више од 70 одсто, додијељен је жени.

Коментари 0
Повезане вијести
Засађена „Алеја 12 беба“ – вјечни подсјетник на трагедију бањалучких беба Засађена „Алеја 12 беба“ – вјечни подсјетник на трагедију бањалучких беба
Просјечна нето плата у априлу 1.643КМ Просјечна нето плата у априлу 1.643КМ
Приче о догађајима која живе на мапи Источног Сарајева – 9. јануар Приче о догађајима која живе на мапи Источног Сарајева – 9. јануар
Најчитаније
  • Бориша Старовић: Легенда Медицинског факултета Универзитета у Источном Сарајеву
    12h 52m
    33
  • Саобраћајна незгода у Источном Новом Сарајеву
    21h 24m
    0
  • Удружење "Оплемени срце" покреће хуманитарни базар за нашег суграђанина Драгана Мацана
    16h 20m
    0
  • КМФ „Танго“ у недјељу игра за нашег суграђанина Драгана Мацана
    18h 47m
    0
  • На Филозофском факултету промовисане три научне монографије Жане Гавриловић
    13h 13m
    0