Ако сте прошле године били на мањем броју свадби него иначе, нисте сами. Током 2024. у Српској је склопљено 5.096 склопљених бракова, што је за 375 мање него годину раније. С друге стране, 868 парова је одлучило да раскине завјете „док нас смрт не растави“.
Некада се говорило: „Удала се у двадесетој, родила до двадесет пете“. Данас млади желе да заврше школовање, пронађу посао, можда и емигрирају, па тек онда размишља се о браку.
Просјечна старост младожење у Српској прешла је 30 година, а невјесте су све ближе 30. рођендану.
Подаци кажу да је укупна просјечна старост при склапању брака за младожењу износила 32,6 година и у односу на претходну годину је повећана за 0,3 године. Укупна просјечна старост невјесте при склапању брака у односу на претходну годину је повећана за 0,4 године и износи 29,7 година, док је граница склапања првог брака повећана за 0,2 године и износи 27,8 година.
Иначе, просјечна старост склапања првог брака за невјесту у периоду 1998-2024. године, повећана је за 3,1 годину.
Иначе, невјесте у Српској раније склапају брак од младожења. У доби између 15 и 19 година, брак је склопила 191 невјеста, док је у истој старосној групи брак склопило 26 младожења. Брак је склопило и 130 невјеста старијих од 55 година, а 424 даме су се удале за стране држављане.
- У Републици Српској евидентно је одгађање склапања брака, како за младожење тако и за невјесте. Уочава се све веће приближавање западноевропском типу брачности, који се одликује све каснијим уласком у брак и одгађањем брака, што доводи до смањеног наталитета и самим тим до појаве све чешћег негативног природног прираштаја, те смањења броја становника појединих подручја – наводе из Републичког завода за статистику.
И развод више није толики баук. Прошле године „пукло“ је 868 бракова. Највише развода било је у Бањалуци, те у Бијељини, Приједору, Теслићу и Зворнику. А просјечно трајање брака прије развода је 13,4 година. Просјечна старост мужа при разводу износила је 44,4 године, а жене 40,3 године.
Гдје су дјеца?
Након развода брака, највећи број издржаване дјеце додијељен је жени, њих 307 или 75,2% од укупног броја издржаване дјеце, мужу 61 или 15,0%, а на заједничко старање мужу и жени додијељено је 34 дјеце или 8,3%. Другим лицима је додијељено троје издржаване дјеце или 0,7% од укупног броја издржаване дјеце.