Младост у коферима, љубав у инбоксу, а свадба можда некад

04.05.2025. 13:44
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Ако сте прошле године били на мањем броју свадби него иначе, нисте сами. Током 2024. у Српској је склопљено 5.096 склопљених бракова, што је за 375 мање него годину раније. С друге стране, 868 парова је одлучило да раскине завјете „док нас смрт не растави“.

Некада се говорило: „Удала се у двадесетој, родила до двадесет пете“. Данас млади желе да заврше школовање, пронађу посао, можда и емигрирају, па тек онда размишља се о браку.

Просјечна старост младожење у Српској прешла је 30 година, а невјесте су све ближе 30. рођендану.

Подаци кажу да је укупна просјечна старост при склапању брака за младожењу износила 32,6 година и у односу на претходну годину је повећана за 0,3 године.  Укупна просјечна старост невјесте при склапању брака у односу на претходну годину је повећана за 0,4 године и износи 29,7 година, док је граница склапања првог брака повећана за 0,2 године и износи 27,8 година.

Иначе, просјечна старост склапања првог брака за невјесту у периоду 1998-2024. године, повећана је за 3,1 годину.

Иначе, невјесте у Српској раније склапају брак од младожења. У доби између 15 и 19 година, брак је склопила 191 невјеста, док је у истој старосној групи брак склопило 26 младожења. Брак је склопило и 130 невјеста старијих од 55 година, а 424 даме су се удале за стране држављане.

- У Републици Српској евидентно је одгађање склапања брака, како за младожење тако и за невјесте. Уочава се све веће приближавање западноевропском типу брачности, који се одликује све каснијим уласком у брак и одгађањем брака, што доводи до смањеног наталитета и самим тим до појаве све чешћег негативног природног прираштаја, те смањења броја становника појединих подручја – наводе из Републичког завода за статистику.

И развод више није толики баук. Прошле године „пукло“ је 868 бракова. Највише развода било је у Бањалуци, те у Бијељини, Приједору, Теслићу и Зворнику. А просјечно трајање брака прије развода је 13,4 година. Просјечна старост мужа при разводу износила је 44,4 године, а жене 40,3 године.

Гдје су дјеца?

Након развода брака, највећи број издржаване дјеце додијељен је жени, њих 307 или 75,2% од укупног броја издржаване дјеце, мужу 61 или 15,0%, а на заједничко старање мужу и жени додијељено је 34 дјеце или 8,3%. Другим лицима је додијељено троје издржаване дјеце или 0,7% од укупног броја издржаване дјеце.

Коментари 0
Повезане вијести
Потражња за рибом вишеструко већа, царине спутавају узгајиваче Потражња за рибом вишеструко већа, царине спутавају узгајиваче
Гатачки кајмак из мјешине припрема двадесетак домаћица Гатачки кајмак из мјешине припрема двадесетак домаћица
Млади у Српској све касније ступају у брак Млади у Српској све касније ступају у брак
Најчитаније
  • Сјећање на Миломира Јањића Зеку
    7h 55m
    0
  • Годишњица смрти предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита
    5h 41m
    16
  • НАТО авиони на Свјетски дан медија, прије 26 година, срушили зграду ТВ Нови Сад
    23h 6m
    0
  • Годишњица херојске погибије пилота Миленка Павловића
    8h 20m
    0
  • Хрватска: Удес на ауто-путу, учествовао аутобус из БиХ, има погинулих
    7h 37m
    0