Слушање Моцартове музике смањује број епилептичних напада, показује научно истраживање.
Резултати студије, објављени у часопису "Епилепсија опен", могу бити кључ за откривање потенцијалне медицинске користи музике.
Канадски научници су током истраживања користили Моцартову "Сонату за два клавира у Де-дуру, К 448" и прерађену бржу верзију исте композиције да би испитали да ли ће она позитивно дјеловати на епилептично стање пацијената.
- У посљедњих 15 до 20 година много смо сазнали о томе на који начин слушање Моцартове музике помаже пацијентима са епилепсијом и смањује учесталост напада - наводи главни аутор студије Марјан Рафи из Института за мозак у Торонту.
Слушање Моцартове музике не изазива само пријатност, већ утиче и на побољшање укупног здравственог стања, доказали су канадски научници.
Они тврде да су композиције овог музичког генија смањиле број напада код пацијената који болују од епилепсије.
Према подацима Свјетске здравствене организације, епилепсија, најчешћи неуролошки поремећај, погађа отприлике 50 милиона људи у свијету.
У вишемјесечној студији учествовале су двије групе пацијената.
Једна је три мјесеца сваки дан слушала "Сонату за два клавира у Де-дуру, К 448", а затим још три мјесеца живахнију, измијењену верзију исте композиције, док је код друге ред слушања био обрнут.
Количина прописаних лијекова за то вријеме пацијентима није мијењана.
Резултати студије показали су да је свакодневно слушање ове сонате било повезано са смањеном учесталошћу епилептичних напада.
Моцартова музика може се разматрати и као терапеутска опција за особе које болују од епилепсије, констатују канадски научници.