Чак и ако су вам прије пандемије вируса корона хигијенске навике биле на завидном нивоу, сада сте сигурно прешли на један сасвим нови ниво као и већина свијета.
Спрејеви и гелови за дезинфекцију руку постали су производи које користимо више пута на дневној бази, а њихов главни састојак одговоран за убијање вируса и бактерија је алкохол од најмање 72%.
Управо зато не чуди што се свима руке поприлично исушују што за посљедицу може имати болно испуцале руке, а код неких чак и ране. Оно за чиме посежемо како бисмо ту сувоћу умањили је наравно крема за руке.
Иако је битно да његујемо и хранимо кожу цијелог тијела па тако и руку, многи су се запитали утичу ли масноћа и влажност креме на дјелотворност дезинфекционог средства.
Стручњаци из америчких центара за превенцију и контролу болести одговорили су на ово питање. Хемичарка Гингер Кинг је дала своје стручно мишљење о овом проблему истакнувши да већина људи не користи ни приближно довољну количину гела или спреја за дезинфекцију руку, што у старту смањује потпуну ефикасност.
- Веома је важно руке темељно опрати сапуном и водом те их обрисати чистим пешкиром, а тек онда нанијети довољну количину дезинфекционог средства - истакла је Кинг.
Ако сте у ситуацији да не можете да оперете руке, Кинг савјетује да удвостручите количину дезинфекционог средства од уобичајене те врло темељно протрљате руке како би средство успјело да убије све бактерије и вирусе који се на њима налазе.
Што се тиче креме за руке и њеног утицаја на средство за дезинфекцију, хемичарка Никита Вилсон истакла је да је изузетно важно причекати да се дезинфекционо средство у потпуности осуши на рукама и тек онда наносити крему.
- Алкохол убија бактерије и вирусе, али ако постоји други медиј за који се могу ухватити, као што је на примјер крема за руке, бактерије би могле да преживе - додала је Вилсон.
Стога обавезно наставите темељно да перете руке, наносите довољну количину дезинфекционог гела или спреја, причекајте да се у потпуности осуши и тек онда безбрижно нанесите храњиву крему за руке.