Стипендије за једанаест студената електротехнике, новим м:стипендистима уручила је Јелена Триван, генерална директорка компаније м:тел на свечаности уприличеној на Електротехничком факултету у Бањалуци.
Ове године, укупно 11 студената првог циклуса и апсолвената постали су м:стипендисти и то четири студента Електротехничког факултета Бањалука и седам студената Електротехничког факултета у Источном Сарајеву.
Тринаести конкурс обиљежили су и нешто измијењени услови за пријаву, а одлуку о најбољим студентима који су добили стипендије донијела је, као и свих претходних година, комисија састављена од професора са факултета обухваћених конкурсом.
Стипендије и поклоне у виду таблета је студентима уручила Јелена Триван, генерални директор компаније м:тел, на свечаности одржаној у новоопремљеној 'м:тел учионици' на ЕТФ-у Бањој Луци.
Она је том приликом нагласила да, уколико као друштво не будемо урадили више да задржимо младе људе и кадар, све друго неће имати никаквог смисла.
- И ова сала коју смо направили и сви облици подршке које годинама дајемо и инфраструктура коју градимо, неће имати вредност нити икаквог смисла ако не будемо учинили све да ови млади људи буду спремни да остану и раде онде где им је дом - рекла је Триван и додала да м:тел као компанија додјељује стипендије, али студентима пружа и много више од тога.
- Ми им пружамо могућност да обаве стручну праксу у компанији и да имају стручно менторство, али и понуду да остану у компанији као њени запослени. Ове године смо и повећали стипендије за смер телекомуникација на износ од 400 КМ месечно. Нажалост, мислим да је све то и даље мало и да ће велики део њих завршити на западним тржиштима рада, уколико не схватимо да су људски капитал и знање тренутно највише вредности у које треба да улажемо. Стипендије које нудимо, а кроз које смо стипендирали већ 229 студената, наш су мали допринос њиховом останку - нагласила је Триван.
Она истиче да ова компанија свим овим младим људима нуди посао у м:тел-у, који је престижна компанија.
- Трудићемо се да им ова земља остане дом и боља алтернатива од било које западне земље. Надамо се да ћемо у будућности бити колеге - навела је она.
Зоран Ђурић, декан ЕТФ-а у Бањој Луци захвалио је Јелени Триван и компанији м:тел на дугогодишњој сарадњи, те подржао напоре ове компаније да задржи младе људе да остану ондје гдје су се школовали и одрасли.
- Уколико не будемо подржавали знање и младе упитна је и наша будућност, генерално. Мислим да рачунарство и информатика имају свијетлу будућност, јер компаније препознају тај кадар, али други кадар који излази с овог факултета није можда толико препознат у компанијама, нити студенти показују интересовање за неке смјерове који постоје на овом факултету. м:тел ради напоре и у правцу да мотивише и помогне смјер телекомуникација, јер су за тај кадар посебно заинтересовани - рекао је Ђурић, те додао да је ово добра прилика да се поручи младим људима који завршавају средњу школу да размисле о студијским програмима које ће уписивати, јер су засигурно електроника и телекомуникације један од добрих избора.
М:стипендисти 13. генерације који ће до краја првог циклуса добијати стипендије компаније м:тел су:
1. Горана Маличевић, ЕТФ Бања Лука
2. Татјана Божић, ЕТФ Бања Лука
3. Јована Божић, ЕТФ Бања Лука
4. Анђела Адамовић, ЕТФ Бања Лука
5. Александар Видаковић, ЕТФ Источно Сарајево
6. Ивана Југовић, ЕТФ Источно Сарајево
7. Павле Борчанин, ЕТФ Источно Сарајево
8. Лена Шараба, ЕТФ Источно Сарајево
9. Стефан Ристић, ЕТФ Источно Сарајево
10. Катарина Лакета, ЕТФ Источно Сарајево
11. Невена Антуновић, ЕТФ Источно Сарајево
Подсјећамо, Конкурс за 13. генерацију м:стипендиста објављен је 1. децембра 2022. године, и био је отворен 30 дана, а право да на њега аплицирају имали су студенти електротехничких факултета у Бањалуци и Источном Сарајеву, Факултета електротехнике у Тузли, те Природно-математичког факултета у Бањалуци.
М:стипендије се већ тринаесту годину заредом додјељују студентима факултета с примарном везом са дјелатношћу компаније. Стипендисти ће до краја првог циклуса студија од м:тел-а добијати мјесечни износ од по 300 КМ, односно 400 КМ за студенте смјера телекомуникација. Поред тога, стипендисти имају могућност да у компанији проведу мјесец дана на стручној пракси, те прилику за запослење по завршетку студија.