Данас је уторак, 5. новембар, 310. дан 2024. До краја године има 56 дана.
1879. - Умро шкотски физичар Џејмс Кларк Максвел, највећи теоријски физичар 19. вијека. У области електромагнетизма формулисао је тзв. "Максвелове једначине", створио електромагнетску теорију свјетлости, дао теоријски основ радио-таласа и радио-технике, математички формулисао многе проналаске Мајкла Фарадеја, развио таласну теорију свјетлости и електромагнетску теорију етера.
1882. - Умро српски филолог Ђура Даничић, сарадник Вука Стефановића Караџића у борби за реформу српског језика и правописа. Послије студија у Пожуну (Братислава), Пешти и Бечу радио је као библиотекар Народне библиотеке у Београду, секретар Друштва српске словесности и професор Лицеја и Велике школе. У првом раду - "Рат за српски језик и правопис" 1847, којим је допринио брзој побједи Вукових идеја, потписао се презименом Даничин, умјесто породичним Поповић. Вукове и сопствене погледе на језик је досљедно провео у преводима с латинског "Псалтира Давидовог" и "Старог завјета". Објавио је више дјела из старе спрске књижевности ("Житије св. Саве" - Теодосијево, "Житије св. Симеона и св. Саве" - Доментијаново, "Животи краљева и архиепископа српских" - Данило и његови ученици, "Никољско јеванђеље"). Издао је "Речник из књижевних старина српских" и започео велики историјски "Речник хрватскога или српскога језика". Помогао је Вуку да преведе "Нови завјет". Остала дјела: "Мала српска граматика", "Српска синтакса", "Облици српског језика", "Историја облика", "Основе српскога или хрватскога језика", "Корени", "Српски акценти".
1909. - Рођена Милена Павловић Барили, умјетник рафиниране културе, која је сликала у надреалистичком маниру, с посебним осјећањем за простор и поетичну атмосферу. Под утицајем ренесансних мајстора инсистирала је на прецизности, јасно артикулисаном цртежу, наглашеној линеарности. Живот је провела између два свијета - мајке Данице и оца Бруна Барилија, италијанског композитора и музичког критичара, односно између патријархалне Србије и великих културних центара Европе. Завршила је Умјетничку школу у Београду, студирала у Минхену, живјела у Риму и Паризу. У САД је отишла 1939, гдје је била илустратор модног часописа "Вог" и сценограф и костимограф у њујоршким позориштима. Послије пада с коња умрла је у Њујорку у 36. години живота.
1911. - Италија анектирала отоманске покрајине у Либији Триполи и Киренаику и држала их до 1943, кад су њемачко-италијанске снаге у Другом свјетском рату потиснуте из Африке.
1912. - За предсједника САД изабран Вудро Вилсон, поставши једини предсједник у америчкој историји који је на једним изборима побиједио двојицу бивших шефова државе - Вилијама Хауарда Тафта и Теодора Розевелта.
1913. - Рођена британска позоришна и филмска глумица Вивијен Ли, која је стекла свјетску славу улогом Скарлет О'Харе у америчком филму "Прохујало с вихором", за коју је награђена "Оскаром". У позоришту је играла низ водећих улога у драмама Вилијама Шекспира, често с мужем Лоренсом Оливијеом, за којег је била удата од 1937. до 1960. Остали филмови: "Бура у чаши воде", "Пожар над Енглеском", "Цезар и Клеопатра", "Ана Карењина", "Леди Хамилтон", "Трамвај звани чежња" /награда "Оскар"/.
1914. - Под командом генерала Оскара Поћорека у Првом свјетском рату почела аустроугарска офанзива на Србију, окончана сломом аустроугарске војске и њеним бјекством преко Дрине половином децембра 1914. Побједе српске војске на Церу и Колубари први су велики успјеси савезника над Централним силама у Првом свјетском рату, а послије понижавајућег пораза Поћорек је пензионисан.
1914. - Француска и Велика Британија у Првом свјетском рату објавиле рат Турској.
1916. - Централне силе у Првом свјетском рату прогласиле краљевину Пољску.
1928. - У Дрездену почео Четврти конгрес Комунистичке партије Југославије који је закључио да је вријеме за револуционарне преврате у Европи у оквиру којих треба извести балканску револуцију и створити балканску федерацију. Прихваћено је и гледиште о социјалдемократији као "близанцу фашизма" с којом треба прекинути сваку сарадњу.
1930. - Умро холандски љекар Кристијан Ајкман, добитник Нобелове награде за медицину 1929, проналазач узрока болести "бери-бери". Нобелову награду је добио за откриће витамина Б.
1943. - У Јајцу у Другом свјетском рату основана Телеграфска агенција нове Југославије - ТАНЈУГ. Идеју је уочи Другог засједања АВНОЈ-а дао Моша Пијаде, а први директор је био Владислав Рибникар. Танјуг је до доласка у Београд крајем 1944, са скромном опремом, стално био у покрету и оглашавао се из Дрвара, са Виса, из Ваљева и Аранђеловца, одакле је 20. октобра 1944. јавио да је Београд ослобођен.
1944. - Умро француски хирург и биолог Алексис Карел, добитник Нобелове награде за медицину 1912. Значајан је по открићима о преносу (трансплантација) ткива и одржавању живог ткива ван организма. Такође је унаприједио хирургију крвних судова.
1955. - Умро француски сликар Морис Утрило, који је био самоук, изузимајући најнеопходнија упутства мајке - сликарке Сизан Валадон. Сликањем се бавио као терапијом између честих боравака на клиникама, гдје је лијечен од нервног растројства. Изградио је особен стил, мимо свих сликарских смјерова и струја.
1956. - Британски падобранци извели десант на Порт Саид током британско-француско-израелске агресије на Египат.
1960. - Умро амерички филмски режисер канадског поријекла Мак Сенет, један од најзначајнијих аутора бурлескних комедија у периоду нијемог филма. Промовисао је Чарлија Чаплина.
1968. - Републиканац Ричард Никсон на изборима за предсједника САД побиједио демократу Хјуберта Хамфрија.
1969. - САД лансирале први свемирски брод у правцу Марса, али је због техничких грешака мисија "Маринера 3" претрпјела неуспјех.
1982. - Умро француски филмски режисер и глумац руског поријекла Жак Тати, поетични сатиричар. Филмови /режија и глума/: "Празнични дан", "Одмор господина Илоа", "Мој ујак" /награда "Оскар"/, "Саобраћајна гужва".
1982. - На ријеци Парана на бразилско-парагвајској граници пуштена у рад хидроелектрана Итаипу, највећа у свијету.
1989. - Умро амерички пијаниста, поријеклом руски Јеврејин - Владимир Хоровиц, један од највећих мајстора клавира свих времена. СССР је напустио 1925, а кад се први пут вратио 1986. одржао је тријумфалне концерте у Москви и Лењинграду.
1990. - У Њујорку убијен јеврејски рабин Меир Кахане, који се заузимао за избацивање свих Арапа из Израела.
1991. - Хрватска артиљерија гађала Шид, а сутрадан и Апатин, градове у Србији. У првом нападу на територију Србије у Шиду погинула су четири цивила и рањено 15.
1991. - Британски медијски магнат чешког поријекла Јан Роберт Максвел нађен мртав у водама код Канарских острва, гдје је крстарио јахтом.
1996. - Пакистански предсједник смијенио премијера Беназир Буто, под оптужбом да је њена влада огрезла у корупцији и непотизму и да није способна да управља земљом.
1996. - Кандидат Демократске странке Бил Клинтон поново изабран за предсједника САД, поразивши републиканца Боба Дола.
2006. - Свргнути ирачки предсједник Садам Хусеин осуђен пред ирачким специјалним судом на смрт вјешањем због злочина над шиитима 1982. године.
2014. - Умро Манитас де Плата /Рикардо Балијардо/, француски фламенко гитариста.