На лијечење у иностранство отпутовало 144 дјеце из Српске

09.11.2021. 09:09
0
ИЗВОР: nezavisne.com

На лијечење у иностранство од почетка године отпутовало је 144 дјеце из Републике Српске, што представља повећање у односу на прошлу годину, када је у иностранство било упућено 107 малишана.

- Укупни трошкови лијечења у овој години износили су 5,7 милиона КМ - подаци су Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству "Душа дјеце".

Из Фонда истичу да је број одобрених рјешења ове године 187 јер су поједина лијечења продужавана више пута и додају да из године у годину запримају све више захтјева за одлазак дјеце у иностранство.

"Фонд солидарности у потпуности сноси трошкове лијечења дјеце којима је одобрен тај третман у иностранству, што подразумијева комплетно лијечење, укључујући све оно што је дјетету неопходно у току тог процеса. Такође, Фонд солидарности сноси и трошкове смјештаја пратиоца уз дијете, а по потреби се обезбјеђује и стручна пратња", кажу они за "Независне новине".

Одлука да у току трајања ванредног стања или ситуације Фонд финансира и додатне трошкове у вези са лијечењима вани, уколико није могућ повратак у РС, још је на снази.

У "Души дјеце" кажу да су разлози упућивања на лијечење малишана разни и да су се дјеца из Републике Српске лијечила у многим земљама западне Европе и Америке.

- Најчешћи разлози за упућивање на лијечења су малигна обољења, ријетке болести, трансплантација, урођене ортопедске аномалије, болести ока, срца и друга обољења, а све чешћи разлози су и слање материјала за генетске анализе у иностранство. Такође, дјеца су лијечена у референтним клиникама широм свијета, у Њемачкој, САД, Француској, Италији, Турској, Аустрији, Шпанији, Словенији, Хрватској, Србији, Белгији, Низоземској и другим земљама - кажу они.

У Фонду наводе да се на њиховим рачунима тренутно налазе 12,2 милиона марака и да се тај новац троши искључиво за лијечење дјеце и ни у једну другу намјену.

- Од 2018. године, од када је почео с радом Фонд солидарности, укупно је одобрено 508 рјешења, и то за 324 дјетета, а за трошкове лијечења одобрено је више од 16 милиона КМ - кажу у Фонду, а за лијечење само једног дјетета издвојено је скоро три милиона КМ.

Фонд је помогао и малој Хелени из Шамца, чија је дијагноза скраћена нога усљед недостатка фибуле и два прста десне ноге. Према ријечима њене мајке Јоване Секулић, Хелена је имала једну операцију у Српској и једну у Србији, док се остатак лијечења одвијао у Њемачкој.

- Фонд је заиста био олакшавајућа околност јер су нам доктори након првог прегледа рекли да цјелокупно лијечење много кошта, а да су доласци на клинику обавезни свака три мјесеца. Путне трошкове одлазака смо на почетку плаћали сами, а касније су нам и путни трошак плаћали у Фонду. Заиста смо захвални на свему томе. Такође, упознала сам много мајки из Србије које, нажалост, немају овај избор као ми - казала је она.

Јована истиче да су сви из Фонда увијек ту за њих - и у тешким моментима кад су дјеца на операцији и кад пролазе тешке моменте опоравка, те додаје да им то много значи. Она је исказала посебну захвалност директорици Фонда Јасминки Вучковић, а како каже Јована, Хелена је управо њена миљеница.

Највећи допринос дају радници

Из Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству "Душа дјеце" истичу да у њиховом финансирању учествује цјелокупно друштво.

Највећи допринос, како додају, дају радници који сваки мјесец од своје плате издвајају, уколико то желе, 0,25 одсто за финансирање лијечења дјеце.

- Поред нето плате запослених, извори финансирања Фонда солидарности су и буџети локалних заједница и буџет Републике Српске, пет одсто од куповине службених возила јавних предузећа, установа, институција, изузев МУП-а РС и здравствених установа, те донације - кажу у Фонду.

Коментари 0
Повезане вијести
У Хан Пијеску представљене књиге којима се брани српско културно и духовно насљеђе У Хан Пијеску представљене књиге којима се брани српско културно и духовно насљеђе
Нерадни дан у Српској Нерадни дан у Српској
Милошевић Шошо: Недовољно знања о важности менталног благостања рађа предрасуде и стереотипе Милошевић Шошо: Недовољно знања о важности менталног благостања рађа предрасуде и стереотипе
Најчитаније
  • Мошти четири српска светитеља стигле у Храм Светог Саве
    14h 34m
    0
  • Најављени прекиди електричне енергије
    1h 58m
    0
  • Велики успјех нашег тенисера Николе Голијанина
    22h 5m
    0
  • Нађа Рудакијевић, ученица ОШ „Петар Петровић Његош“, награђена на ликовном конкурсу Црвеног крста
    21h 23m
    0
  • Проба Израела на Еуросонгу: Подигли палестинску кефију па избачени из арене
    12h 48m
    0