Мада се досад сматрало супротно, хрскавица у људском организму ипак може да се регенерише, потврдило је истраживање научника Универзитета Дјук.
Због оштећења хрскавице, многим пацијентима су свакодневне обавезе, па и обична шетња, непремостиве и веома болне препреке.
Донедавно се сматрало да је њено обнављање немогуће, али су амерички научници објавили резултате студије која оповргава то мишљење, што ће свакако отворити нове могућности за лијечење остеоартритиса.
Досадашње мишљење засновано је на недостатку крви у хрскавици зглобова, због чега је њено обнављање сматрано немогућим.
Међутим, према новим подацима, кључну улогу у процесу регенерације нема крв, већ молекуларни процес сличан оном који неке врсте гуштера користе за обнову изгубљених удова.
Овај процес је најефикаснији у глежњевима, нешто мање у кољенима, а најмање у куковима, напомињу научници.
Додуше, ријеч је о ограниченим капацитетима, али довољним да буду полазиште за проналазак нових начина у лијечењу остеоартритиса.
Остеоартритис представља хроничну, прогресивну дегенеративну болест зглобова којој је основни узрок пропадање зглобне хрскавице. Након кардиоваскуларних болести остеоартритис је други најчешћи узрок хроничне онеспособљености и то првенствено зглобова кука и кољена, стога је превенција од неизмјерне важности.