Већ са првим данима нове године дошло је до нових поскупљења основних животних намирница. Поскупљују месо, брашно, кафа, чоколада, а најављено је и поскупљење горива и пекарских производа.
Цијене основних животних намирница су све више, а новчаници све тањи. Одређени производи и услуге су већ поскупјели, а за друге се то тек очекује.
Ведран Јуришић за потребе Савеза синдиката годинама прати кретања цијена основних животних намирница. Раст цијена, како каже, само ће се наставити.
- Цијена уља у новембру 2023. године била је 2.96 а сада је 3.10 КМ, што представља поскупљење од 15 одсто. Дјечије пелене су биле 25 КМ, а сада су већ 27 КМ што је поскупљење од шест одсто. Тоалет папир је био 4.90, а сада је 5.80 што је више за око 4 одсто. Телетина је била 25, а сада је 28 КМ - истакао је Јуришић.
Тако ћемо за на примјер врећу брашна, коју смо до сада плаћали 25 марака, сада морати да издвојимо 28. Из Удружења потрошача кажу да су поједини произвођачи већ почели ловити у мутном и неоправдано дизати цијене одређених производа на штету потрошача.
- Били смо свједоци почетком ове године је да је дошло до поскупљења основних животних намирница, тако да је уље прије Нове године било 3.05, а сада износи око 3.12 КМ. Имамо и поскупљење меса, конкретно свињског бута без кости који је био 9 КМ, а сада износи 12, па чак и до до 15 КМ - навео је Драган Јошић из Удружења за заштиту потрошача Републике Српске.
- Не може све крајњи потрошач да сервисира. Сматрамо да би унутар сваког, било да је ријеч о пекарском произвођачу, унутар њихове фирме требало направити своје прорачуне и да не иду одмах са поскупљењем које су најавили - рекао је Удружење потрошача "Дон" Приједор Зоран Петош.
Према најавама млинара, цијене брашна могле би у овој години расти за чак 10 одсто. Поскупљење правдају прошлогодишњим повећањем минималца и скоком цијене пшенице на берзама, преноси РТРС.
- Цијене пшенице имају благи тренд раста. Међутим, имамо информацију да ће сада значајна количина пшенице стићи из Русије у Србију. А како знамо, Русија је највећи произвођач пшенице у Европи, тако да ће то успорити раст цијена, али до благог раста ипак мора доћи због повећања плата и струје - истакао је Мићо Сајловић из "Житопосавине".
Синдикална потрошачка корпа за новембар прошле године износила је 2.650 марака. Са просјечном платом у Српској грађани су успјели да покрију тек 54 одсто потрошачке корпе.