У Универзитетском клиничком центру Републике Српске уведена је нова процедура лијечења ретинопатије код пријевремено рођене дјеце.
Ријеч је о процедури - интравитреална апликација анти-ВЕГФ лијека, ради које су до сада све пријевремено рођене бебе транспортоване у Институт за неонатологију у Београду, саопштено је из УКЦ-а.
У саопштењу се наводи да код недоношчади због пријевременог рођења долази до здравствених проблема, односно компликација усљед прематуритета, међу којима су проблеми са видом.
- Крвни судови ретине, задњег дијела ока, код недоношчади нису у потпуности развијени – периферни дио ретине је без крвних судова. Са пријевременим рођењем бебе, и оксигенотерапијом, прекида се уобичајени, нормални развој крвних судова ретине, а код половине недоношчади долази до развоја ретинопатије - наводи се у саопштењу.
Из УКЦ-а наводе да се интравитреална апликација анти-ВЕГФ лијека примјењује код недоношчади са трећим стадијумом ретинопатије праматуритета, ради заустављања даљег напредовања ретинопатије, стварања услова за правилан и потпун развој крвних судова ретине и изљечење ретинопатије.
- Озбиљнији проблеми са видом код недоношчади могу узроковати губитак вида, па чак и сљепило, уколико се не уради процедура интравитреалне апликације лијека на вријеме - истиче се у саопштењу.
Стварањем услова да се оперативно лијечење недоношчади која пате од ретинопатије обавља у УКЦ Републике Српске и с почетком извођења интравитреалне апликације анти-ВЕГФ лијека, избјегава се транспорт ових малих пацијената за Београд, који траје читав дан и представља додатно оптерећење.
- Након увођења интравитреалне апликације лијека која је од сада редовна процедура у УКЦ, долази до повлачења обољена ретинопатије прематуритета и успостављања потпуне и правилне васкуларизације ретине - наводе из УКЦ-а и додају да ову процедуру у УКЦ-у изводи специјалиста офтамологије Весна Љубојевић.
Ретинопатија пријевремено рођене деце је озбиљна компликација која може изазвати тешко оштећење вида, па чак и сљепило. Ово обољење ока се јавља једино код недоношчади.