Сузбијање сиве економије и растерећење Пореске управе двије су основне најаве за које Влада Републике Српске, као предлагач новог закона о фискализацији, тврди да ће побољшати прикупљање пореза.
Закон би, иначе, требало да буде усвојен током мјесеца, након што буде заказана сљедећа сједница Народне скупштине Републике Српске.
Што се тиче смањења сиве економије, истичу да ће се то постићи дигитализацијом и увезивањем свих обвезника са серверима у стварном времену, односно приказивањем наплате пореза у тренутку обављања самих трансакција.
Растерећење Пореске управе би се постигло, како тврде, кроз увођење оператора фискалног система, односно овлашћивањем спољног сарадника који би надгледао цијели систем.
Ово рјешење, како кажу у Влади Републике Српске, постоји у читавом низу европских земаља, а суштина је да је за рад оваквих система потребна високо информатички обучена радна снага, а која недостаје у јавним службама.
- Кључно питање на које је оваквим рјешењем дат одговор било је како да се растерети Пореска управа Републике Српске од свих оних оперативно-техничких питања која су веома захтјевна и подразумијевају кадровске капацитете које је у државној управи готово немогуће обезбиједити у данашње вријеме с обзиром на немогућности да се спријечи одлив информатичког и инжењерског кадра. Све више земаља се и одлучује на успостављање оператера фискалног система који се брине о свим аспектима фискализације на страни пореског обвезника. То подразумијева хоризонтално управљање и надгледање, чиме се растерећује Пореска управа и омогућава се да извршава своје примарне обавезе без застоја, попут утврђивања, контроле и наплате пореских обавеза - кажу у Влади Републике Српске.
У Пореској управи за "Независне" кажу да ће се о овом закону огласити након што виде коначан усвојени текст, а да се тиме сада у фази израде и предлагања бави Министарство финансија.
Драгана Кокот, секретарица Привредне коморе Републике Српске, за Независне каже да пословну заједницу највише занима на који начин ће се уредити подзаконски акти који ће регулисати неколико аспеката, од прелазног периода, па до дефинисања ко ће бити ослобођен фискализације.
Што се тиче прелазног периода, Кокотова каже да се пословној заједници мора оставити времена да се нови систем успостави и ухода, посебно када је у питању кориштење нових технологија.
- Нас највише занимају подзаконска акта која су предвиђена да се донесу у року од шест мјесеци. Јако нам је битно да будемо упознати с актима који се односе на динамику фискализације. А то значи како и у ком обиму и роковима ће обвезници бити укључени у нови систем, јер је немогуће очекивати да ће сви преко ноћи моћи прећи на нови систем - каже она.
Што се тиче дефинисања ослобађања од фискализације, нагласила је да имају обећање Министарства финансија да ће бити укључени током израде тих рјешења, како би дали њихов инпут.
У пракси ће се, како истиче, највише промијенити начин на који ће се пратити трансакције.
- Закон предвиђа пријаву трансакцију у правном промету у реалном времену, а то захтијева нове технологије које сама Пореска управа мора набавити - од сервера до тих система, јер ће се сви рачуни приказивати у моменту када се дешавају трансакције - каже она.
Додаје и да закон предвиђа рок до пет дана за накнадно убацивање података у случају да у тренутку трансакције не постоји интернет веза.
Наглашава да обвезници не би требало да имају додатне трошкове због увођења система, јер је Влада предвидјела почетна средства од 50 милиона марака.