Институт за здравље и безбједност хране из Зенице указао је на 1. јун који се обиљежава као Свјетски дан млијека чији је главни циљ подићи свијест о важности млијека и млијечних производа у животу људи.
Млијеко и прерађевине се препоручују у свакодневној прехрани и то због нутритивног и медицинског значаја јер опскрбљује организам потребним храњивим тварима којих у млијеку има око 100.
Како су навели из Института, у БиХ, као и у већем дијелу свијета, заступљеност млијека и млијечних производа у прехрани није задовољавајућа јер се не примјењују препоруке о два-три оброка млијека у дневној прехрани.
Млијеко као основни прехрамбени производ најважнија је намирница анималног поријекла и организму даје енергетску компоненту, храњиву вриједност, витамине, минерале и одређене заштитне материје.
Користе га све старосне групе људи, а посебно је значајно у прехрани адолесцената, предшколске и школске дјеце.
Иако се употребљава млијеко крава, бивола, оваца, коза, дева и кобила, ипак је у прехрани и производњи доминантно кравље млијеко.
Будући да позитивно утиче на развој и раст, препоручује се да дјеца у три оброка дневно конзумирају млијеко и млијечне прерађевине. Старијим особама млијеко смањује ризик од остеопорозе, а потребно је и за друге функције у организму, истакли су из Института.
Организација за храну и пољопривреду /ФАО/ УН обиљежава 1. јун као Свјетски дан млијека да би прославила сектор производње млијека и истакла важност млијечних производа као глобалне хране.