Обиљежавање 29 година од егзодуса сарајевских Срба

16.03.2025. 09:09
0
ИЗВОР: srna.rs

У Сокоцу и Палама данас ће бити обиљежено 29 година од егзодуса сарајевских Срба.

У Манастиру Светог Георгија на Равној Романији у 10.30 часова биће служен парастос погинулим борцима, саопштено је из Министарства рада и борачко-инавлидске заштите Републике Српске.

Помен погинулим борцима биће служен и на Војничком гробљу "Нови Зејтинлик" на Сокоцу у 11.30 часова, а након тога у 11.45 часова услиједиће полагање вијенца и цвијећа.

На Палама ће у 13.00 часова бити одржана духовна академија у Културно-спортском центру.

Према званичним подацима, егзодус најмање 120.000 Срба почео је 17. фебруара, 1996. године, на Задушнице, а трајао је до 16. марта.

Срби су морали напустити одбрањене општине и насеља тадашњег Српског Сарајева - Грбавицу, Неџариће, Илиџу, Илијаш, Хаџиће, Вогошћу, Рајловац, околна села и засеоке, иако су у Одбрамбено-отаџбинском рату српски борци Сарајевско-романијске регије зауставили 35 офанзива муслиманских војника.

За одбрану ових простора, живот је дало више од 4.000 бораца, а око 3.500 их је рањено. На Сокоцу је формирано Војничко спомен-гробље Нови Зејтинлик, на које су пренесени посмртни остаци око 1.000 бораца Војске Републике Српске.

Обиљежавање овог историјског догађаја од републичког значаја организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Коментари 0
Повезане вијести
Пријаве за 14. изложбу ручних радова у Палама од 1. априла Пријаве за 14. изложбу ручних радова у Палама од 1. априла
У Сијековцу обиљежавање 34 године од злочина над Србима У Сијековцу обиљежавање 34 године од злочина над Србима
Филм „Исход“ - допринос ширењу истине о страдању сарајевских Срба Филм „Исход“ - допринос ширењу истине о страдању сарајевских Срба
Најчитаније
  • Ослобађање Бијељине 1992. године
    50m
    14
  • Дан кад су Срби поново изабрали праву страну историје - 27. март
    52m
    11
  • Војска Југославије на данашњи дан оборила "невидљиви" авион
    53m
    3
  • Живот и мисија Матије Бана, академика, дипломате, Србина, католика
    16h 30m
    2
  • Источна Илиџа: Ухапшен мушкарац по потјерници, пронађена дрога
    22h 53m
    0