У Старом Броду код Вишеграда данас ће бити обиљежено 79 година од злочина над више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије, које су побиле усташе Јуре Францетића.
Обиљежавање ће почети у 12.00 часова, када ће бити служен парастос, у 12.20 часова биће положени вијенци код спомен-обиљежја и цвијеће у ријеку Дрину, док је обраћање званичника планирано у 12.30 часова.
Помену ће присуствовати министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић, српски представници у институцијама БиХ, представници града Источно Сарајево, те општина Вишеград, Хан Пијесак, Рогатица, Фоча и Ново Горажде, као и Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, СУБНОР-а и невладиних организација проистеклих из отаџбинског рата.
Овај догађај у организацији Одбора Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова биће обиљежен уз поштовање свих епидемиолошких мјера, уз ограничен број грађана у складу са закључцима Републичког штаба за ванредне ситуације.
Усташке јединице, предвођене Јуром Францетићем, покренуле су у прољеће 1942. године офанзиву са намјером да протјерају и побију српско становништво из источног дијела БиХ да би оствариле свој циљ - границу НДХ на Дрини.
Офанзива је почела у марту и кретала се према Дрини, потискујући испред себе десетине хиљада избјеглица.
Прелаз у Србију у Вишеграду су блокирали Италијани, па је један број људи кренуо према Старом Броду и Милошевићима, по тешком терену и изложен нападима усташа и муслиманске "Ханџар дивизије".
Покољ у Старом Броду и Милошевићима догодио се у прољеће 1942. године, углавном на обали ријеке Дрине, у мјестима Стари Брод и Милошевићи, данашњој општини Вишеград.
Усташе су у том покољу убиле више од 6.000 ненаоружаних Срба, искључиво цивила. Један број људи утопио се у Дрини бјежећи од усташа. Најмасовније убијање људи извршено је 22. марта 1942. године, али су убијања трајала до почетка маја те године.
Српски цивили су углавном били из збјегова са подручја Рогатице, Вишеграда, Хан Пијеска, Кладња, Сокоца, Олова, Пала и Сарајева.
Српске цивиле, нагомилане на обали, напале су усташе, убијале их, мучиле, силовале жене и бацале у воду, а неки су, да би се спасили од усташког ножа, сами скакали у ледену Дрину. Према изјавама свједока, један број људи од убијања су спасили Нијемци и недићевци.