Обиљежена годишњица злочина на Петровачкој цести

07.08.2022. 13:55
0
ИЗВОР: srna.rs

Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Сергије данас је служио парастос невино пострадалим српским цивилима на Петровачкој цести који су животе изгубили на данашњи дан прије 27 година.

У мјесту Јањиле, на Петровачкој цести гдје је хрватска авијација прије 27 година у оквиру злочиначке акције "Олуја" бомбардовала српске избјегличке колоне данас су, осим парастоса, положени и вијенци на спомен-крст.

Послије парастоса епископ бихаћко-петровачки Сергије обратио се присутнима бесједом у којој је истакао жртву невино пострадалих избјеглица из Крајине, њихову смрт и тешко страдање, али и Васкрсење у Христу Господу.

- Мученичка је ова Петровачка цеста, овдје су страдала дјеца, жене и немоћни. Ово је цеста туге и смрти, али биће и цеста Васкрсења на којој ће наше неугасло сјећање наџивјети зло оних који су сијали смрт - нагласио је епископ Сергије.

Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац који је данас присуствовао парастосу рекао је за Срну да су на данашњи дан на Петровачкој цести страдали невини цивили у избјегличкој колони.

- На данашњи дан 1995. године Петровачком цестом ишла је избјегличка колона из Лике и сјеверне Далмације. Овом цестом је прошло око стотину хиљада избјеглица и баш на данашњи дан прије 27. година је хрватски авион гранатирао избјегличку колону у којој су били све цивили -подсјетио је Штрбац.

Он наводи да тада на лицу мјеста страдало десеторо људи, међу којима је четворо дјеце, дјевојка од 20 година, а неколико десетина Срба је тешко израњавано, након чега је двоје је подлегло.

- Најтрагичнија судбина је Ведране Стијеље која је на Петровачкој цести изгубила мужа и свекра, била рањена и она и њена ћерка од три године. Ведрана се породила у новосадској болници и умрла на порођају, а љекари су рекли да је једини разлог смрти шок који је доживјела - каже Штрбац.

Штрбац позива све оне који су рањени на Петровачкој цести да се јаве "Веритасу" да би се уврстили у оштећене.

- Не смије нико и никада заборавити злочин који се десио на Петровачкој цести, као и сви други злочини који су се десили над Србима - истакао је Штрбац.

Он наводи да је оптужница Суда у Београду за злочин на Петровачкој цести против хрватских официра позитивна ствар која се десила.

- Наредних дана очекујемо да апелациони Суд у Београду потврди оптужницу како бисмо на јесен били спремни за почетак суђења. Ако Бог да, сљедеће године могли бисмо имати осуђујућу, бар првостепену, пресуду против хрватских генерала - каже Штрбац.

Данас су на Петровачку цесту дошли и Личани који су били у колони тада кад је била бомбардована, српски повратници у Босански Петровац, начелник општине Дринић Драго Ковачевић, предсједник Скупштине општине Босански Петровац Немања Давидовић, предсједник општине Земун Гаврило Ковачевић и шеф Конзуларне канцеларије Републике Србије у Дрвару Југослав Ђорђевић.

Хрватска војно-полицијска акција "Олуја" извршена 1995. године на тадашњу Републику Српску Крајину представља највеће етничког чишћења у Европи у новијој историји, а један од највећих злочина хрватске војске над српским цивилима, који су у колонама напуштали своја огњишта пред нападима, догодио се на Петровачкој цести.

Тада је хрватска авијација бомбардовала колоне српских избјеглица код Босанског Петровца у селу Јањила.

Убијено је девет цивила, међу којима четворо дјеце узраста од шест до 13 година, док их је педесетак рањено.

Војно-полицијска акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима "Веритаса", током "Олује" из домова је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање годишњице погибије Недељка Лиздека и Сретена Кнежевића Обиљежавање годишњице погибије Недељка Лиздека и Сретена Кнежевића
Жртва са Петровачке цесте се нада да ће правда бити задовољена Жртва са Петровачке цесте се нада да ће правда бити задовољена
Суђење за ракетирање српских избјеглица треба напокон да почне Суђење за ракетирање српских избјеглица треба напокон да почне
Најчитаније
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    22h 46m
    0
  • Тешка незгода у Сарајеву, има повријеђених
    6h 0m
    0
  • Александар Вуковић и Лана Бјелица најбољи спортисти општине Источна Илиџа за 2024. годину
    22h 2m
    0
  • Наш циљ је стабилна и јака Српска у оквиру дејтонске БиХ
    21h 17m
    0
  • Пјешак погинуо, возач побјегао
    8h 38m
    0