Обиљежено 106 година од Церске битке

19.08.2020. 13:19
0
ИЗВОР: СРНА

У Текеришу код Лознице одржана је централна свечаност обиљежавања 106 година од Церске битке, једне од најзначајнијих и највећих побједа српске војске у Првом свјетском рату и прве савезничке побједе у Великом рату.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђорђевић, који је предводио државну церемонију, истакао је да је Текериш постао симбол мјеста на коме је германски милитаризам и империјалистички експанзионизам први пут "наишао на тврд орах и поломио зубе".

Он је навео да се српски народ у вијековима који су претходили Церској бици одликовао великом истрајношћу и трпељивошћу под туђинском влашћу велике и насилне свјетске силе, саопштено је из ресорног министарства.

- Та висока свест о томе ко смо и шта смо и која је наша историјска мисија и улога у свету, омогућила је да савладамо вишеструко надмоћног непријатеља на Церу - рекао је Ђорђевић.

Он је указао да је та прва побједа Антанте у Првом свјетском рату зауставила иницијални налет Централних сила и можда, на психолошком и плану борбеног морала, у најранијем стадијуму рата представљала трачак наде и први корак ка коначној побједи и слому Централних сила 1918. године.

Ђорђевић је нагласио да је Србија и данас посвећена слободарским идејама државног суверенитета и територијалног интегритета, инсистирању на поштовању међународног права и правде, али да њен економски напредак и привредни раст у посљедњих шест година представљају трн у оку многима који не дијеле њене вриједности и не постижу успјехе као она.

Он је навео да је први стратешки циљ Србије војна неутралност, а улагање у осавремењивање и оснаживање Војске омогућава јој да и надаље води суверену политику и штити своје државне и националне интересе.

Према његовим ријечима, други стратешки циљ Србије је пуноправно чланство у ЕУ.

- То говори о томе да је наша земља чврсто решена да се у највећој мери посвети испуњавању највиших цивилизацијских критеријума кроз усвајање свих демократских начела модерног доба да бисмо земљу наших часних предака са успехом трансформисали у земљу наших поносних потомака - закључио је Ђорђевић.

Церска битка је вођена од 16. до 20. августа 1914. на широком простору планине Цера у којој је храбра српска војска против аустроугарских трупа извојевала прву савезничку побједу у Првом свјетском рату.

У Церској бици српске снаге изгубиле су више од 16.000 војника, а аустроугарска војска око 25.000.

Због изузетних заслуга у руковођењу и командовању у Церској бици, командант Друге српске армије Степа Степановић унапријеђен је у чин војводе.

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран" Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран"
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    23h 7m
    15
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    21h 16m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    18h 22m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    23h 30m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    20h 8m
    0