Обиљежено 28 година од масакра над војницима ЈНА у Тузли

15.05.2020. 13:42
0
ИЗВОР: СРНА

Полагањем вијенаца испред Спомен-костурнице на гробљу Пучиле у Бијељини данас је обиљежено 28 година од масакра 54 војника ЈНА које су током мирног и договореног повлачења из касарне у Тузли из засједе убиле паравојне муслиманске формације, што је био увод у страдање Срба и велики егзодус народа из тузланске регије.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је да се у Тузли поновио сценарио из Добровољачке улице у Сарајеву, с намјером да се изазове рат у БиХ ширих размјера и да се у рат увуче и Тузла, која је на изборима прије рата била лијево оријентисина и гдје није побиједила СДА.

- Пуцали су у војнике ЈНА за које је било унаопријед договорено са тузланским властима да мирно напусте касарну преко Брчанске малте ка Бијељини и у том свом злочиначком подухвату убили су 54 војника, 44 су рањена, 78 заробљено, од којих су петорица убијена - навео је Милуновић.

На помену војницима ЈНА убијеним у Тузли, Милуновић је истакао да за овај злочин нико није одговарао, иако је све било унапред припремљено и снимљено.

- Било је очигледно да су пуцали на колону која се извлачила у мирнодопском маршевском поретку и на снимцима се виде уништена или оштећена и санитетска возила. Не знам шта је још потребно Тужилаштву БиХ да се уради да би се повео поступак и подигле оптужнице против тадашњих челника Тузле - нагласио је Милуновић.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић рекао је на помену да након 28 година нема ниједне осуђујуће пресуде за овај страшни злочин који се десио на почетку рата и био увод у велико страдање српског народа у БиХ.

Он је истакао да је креирани злочин у Тузли, као и злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву, дио спровођења циљева из бошњачке декларације и жеље да БиХ буде искључиво муслиманска држава, наводећи да је то видљиво и из страних докумената који су објављени из архива Велике Британије.

Којић је рекао да су правосудне институције, непроцесуирањем злочина, наставиле ту праксу и континуитет политике чији је циљ стварање искључиво муслиманске државе БиХ, против чега српски народ мора да се бори истином и његовањем културе сјећања.

- Не смијемо да дозволимо да нам правосудне институције пишу историју - поручио је Којић.

Према Којићевим ријечима, о страдању српског народа у тузланској регији током цијелог прошлог вијека, о злочину над Тузланском колоном и етничком чишћењу Срба које је услиједило, снимљен је документарни филм, а у припреми је и књига, како би се од заборава сачувало страдање и егзодус српског народа.

Преживјели учесник тузланске колоне Радојица Илић, који је након масакра остао инвалид са 80 одсто тјелесног оштећења, оптужио је Тужилаштво БиХ да је у миру убило правду коју српске жртве чекају трећу деценију.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић истакао је да су припреме за обрачун са припадицима ЈНА и српским народом у Тузли почеле много прије 15. маја 1992. године, наводећи да су наоружане полицијске и паравојне снаге створиле прстен око града, припремајући исти сценарио као и Сарајево – смрт за војнике ЈНА и погром српског народа у БиХ.

- Историја и правда забиљежиће овај догађај као сраман и кукавички чин напада на људе који су мирно напуштали ту територију у жељи да се врате својим кућама и својим породицама, ни то им није дозвољено - нагласио је Савчић.

У знак сјећања и одавања почасти убијеним припадницима ЈНА у Тузланској колони вијенце и руже на споменик жртвама положили су чланови породица убијених и преживјели учесници, у име институција Републике Српске предсједник Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова, изасланици предсједника Републике, српског члана Предсједништва БиХ и делегација Народне скупштине Републике Српске, као и представници града Бијељине и Борачке организације.

Обиљежавање годишњице некажњеног злочина организовао је Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, уз поштовање мјера због епидемије вируса корона.

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран" Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран"
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
Најчитаније
  • СИПА у Источном Сарајеву ухапсила лице с потјернице
    17h 36m
    1
  • Мајор Листер са Кошара - прича о псу који је чувао српску војску
    8h 18m
    0
  • Обавјештење о новом систему очитања водомјера и испостављања рачуна
    14h 53m
    4
  • Годишњица рођења непоновљивог Моме Капора
    18h 26m
    1
  • Потписан Уговор о извођењу радова на реконструкцији мреже и изворишта „Матића врело“
    13h 27m
    2