Наши највећи демографски губици нису у негативном природном прираштају, већ у негативном миграционом салду. То значи да имамо значајне људске ресурсе у дијаспори, а тај људски капитал треба да искористимо.
Ово наглашавају демографи, који истичу да се, поред мјера пронаталитетне политике, одређене мјере морају усмјерити и према нашем становништву које је изван земље.
– Најављен је и попис-регистрација нашег становништва које је у исељеништву. Уколико се то добро уради, биће то капитални подаци за моделирање неких демографских мјера. У овом моделу треба створити све предуслове за инвестиције у Српској од стране нашег становништва у иностранству – истиче за Српскаинфо професор демографије Стево Пашалић.
Како каже, прва мјера је да се донесе одлука да свака инвестиција из иностранства буде ослобођена пореза на добит наредних десет година.
– Упориште у примјени ове мјере је и показатељ колико се новца добија кроз дознаке од становништва у иностранству. Инвестирањем нашег становништва у Српској са одређеним олакшицама отвориће се пут за запошљавање одређеног броја људи, чиме ће се ублажавати одлазак становништва из земље, а доћи ће постепено и до повратка одређеног броја становништва – истиче Пашалић.
Коначно, како наглашава, овом мјером ћемо задржати одређени број људи који су намјеравали отићи на рад у иностранство. – Евидентно је да је, на примјер, лакше задржати 1.000 људи на овај начин, него одређеним мјерама подићи рађање за 1.000 дјеце на годишњем нивоу – поручује Пашалић.
Пише: Маја Радоја