Млади Паљанин Страхиња Ерић успјешан је у скијашком трчању не само у оквирима БиХ, већ и шире, а циљ који је зацртао јесте освајање националне норме.
Међу најбољим спортистима Српске
Ерић, који је и члан Ски-клуба "Сарајево" из Источног Сарајева, наводи за Срну да је добрим резултатима у континуитету обезбиједио личну норму за Зимске олимпијске игре у Пекингу 2022. године, али да мора да испуни и националну норму.
- То је прилично тешко с обзиром на то да немамо толико квалитетну репрезентацију. Све би било много лакше када би и финансијска ситуација била боља. Покушаћу и вјерујем да ћу успјети - истиче Ерић.
Он напомиње да је циљ сваког спортисте да оде на олимпијаду, те да су границе у Републици Српској и БиХ за овај спорт већ помјерене и да је скијање на вишем нивоу него некада.
Ерић је студент друге године Факултета за физичко васпитање и спорт на Палама, а од 10 најбољих спортиста Српске био је шести.
- Част ми је била да се први пут нађем међу кандидатима за најбољег спортисту Републике Српске. Своје резултате не потцјењујем, али се нисам надао да ће неко обратити пажњу - наводи Ерић.
О резултатима свједоче и бројне медаље које је ове и прошле године освојио у региону, па је тако два пута заредом био међу најбољим на Балкану.
Ерић је прошле године постао укупни побједник Балканског купа, док је ове године имао мали пех када је у посљедњој трци сезоне пао пред циљем и припало му је друго мјесто.
Ове године, наступао је у Давосу и Дрездену прије двије седмице са осталих 80 најбољих такмичара из цијелог свијета.
- Такмичење са најбољим тркачима данашњице нема цијену. Велико је то искуство за мене јер се уз њих може додатно напредовати - поручује Ерић, који трчи на 10 и 15 километара, те индивидуално и тимски спринт на 1.400 метара.
олимпиј
Према Ерићевим ријечима, скијање је, због велике улоге коју игра опрема, веома захтјеван и скуп спорт, али се стиче физичка спремност.
- Скијашко трчање и биатлон веома су скупи спортови. Потребне су скије, панцерице, штапови, а, укорак са временом и другим земљама, потребна је и добра опрема. Сналазимо се некако, уз помоћ пријатеља и донатора - прича Ерић.
У Клубу се сви држе заједно, братски, и радују личним, као и клупским резултатима, наводи Ерић, истичући да скијаши помажу један другом у неким непредвиђеним ситуацијама у случају пуцања штапова или проблема са панцерицама.
Страхиња прича да се у нордијском скијању максимум извлачи из човјека, а да просјечан пулс зна бити између 180 и 195, око пола сата до 45 минута.
- То је велико пумпање крви у тијело и тада срце све проживљава. Када ми скијаши одемо до доктора да снимамо ЕКГ, понекад то не можемо урадити - колико је задебљао мишић од напора - објашњава Ерић.
Ерић истиче да сваки професионални спортиста "колико улази у спорт и бави се њим, толико му треба да постепено престане".
- Екстреман је то спорт, па чак Американци знају рећи да је то - `спорт за дивљаке` - наводи он.
Када је ријеч о припремама, чланови Ски-клуба "Сарајево" љети припреме обављају на Јахорини, Требевићу и Жабљаку, а са првим снијегом у децембру путују у Италију.