Ових сте дана на друштвеним мрежама могли налетјети на поруке оних који упркос свим упозорењима о важности останка код куће покушавају наговорити своје козметичарке да им уреде - нокте.
Некима, чини се, ни затварање козметичких салона није био довољно добар аргумент да на неко вријеме ипак морају одустати од професионалних маникира, гелирана ноктију, трајног лака...
Иако су такве особе у мањини, неодговорност мањине је довољна да се стање с корона вирусом погорша. Зато је битно да се сви почнемо понашати одговорно и останемо у нашим кућама.
Раздобље без одласка козметичарки искористите као прилику да се ваши нокти опораве од разних третмана, а ако ипак волите имати налакиране нокте, што је такође у реду, сами направите маникир код куће.
У наставку прочитајте и неколико савјета с којима ће ваши нокти блистати без да себе и друге излажете опасности.
1. Припремите све потребно
Одаберите кутак за сређивање својих ноктију. Његов дио нека обавезно буде чврста равна површина на коју ћете ставити руке.
Припремите и одговарајуће алате - ацетон, вату, турпију за нокте и, наравно, лак или лакове, овисно о вашим жељама.
2. Припремите нотке за лакирање
Побрините се да прије лакирања ваши нокти буду чисти. Уклоните и било какву заосталу боју, односно лак.
3. Скратите/обликујте нокте
Уколико су вам нокти предуги скратите их, а након тога турпијом изравнајте и обликујте рубове.
Када завршите с обликовањем помоћу вате и ацетона још једном очистите површину нокта како би била глатка и спремна за наношење лака.
4. Лакирање
Сада ће вам она равна површина бити од велике помоћи. Руку ставите на њу и крените с лакирањем. Стручњаци савјетују да кренете са средњим прстом, а онда да лак наносите на нокте са стране.
Одвојите довољно времена да се лак осуши и између наношења првог и другог слоја причекајте пет до десет минута. Будите једнако стрпљиви и након наношења другог слоја како већ пар минута касније не бисте требали радити поправке.
5. Опрезно са заноктицама
Када су у питању заноктице, немојте их покушати отргнути или одгристи.
Посљедице могу бити ранице, крварење па чак и бактерије или инфекције.
- Ако силно желите ријешити проблем са заноктицама прво оперите руке како бисте спријечили ширење клица на том подручју.
- Након тога их омекшајте топлом водом, а на проблематично подручје можете кружним покретима нанијети и минерално уље или вазелин.
- Причекајте 10-ак минута да заноктице омекшају.
- Употријебити дезинфиковане маказе за нокте како бисте одрезали заноктицу. Ако је она на доминантној руци и не можете то учинити сами, замолите некога да вам помогне.
- Обавезно одрежите само висећи дио, а не живу кожу.
- Ако случајно претјерате и почнете крварити, исперите рану водом и премажите антибактеријском кремом.
Када одрежете заноктице навлажите то подручје.