Почело прољећно крчење њива: Немаром ризикују казну, али и живот

29.03.2023. 08:41
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Ватрогасци у Српској ових дана имају пуне руке посла, јер је почело прољећно чишћење, крчење њива и паљење корова, а надлежни апелују на грађане да буду пажљиви јер се ватра може брзо проширити и оставити велику штету у природи, али и угрозити људски живот.

Да несавјесним појединцима ни то, али ни казне које се крећу од 100 па до чак 1.000 марака, нису опомена, свједочи и повећан број интервенција ватрогасних бригада.

Саговорници “Гласа Српске” истичу да је обавеза становника да предузму све мјере како не би дошло до пожара, а никако не смију да пале шибље када је суво вријеме и јак вјетар, међутим, исти сценарио се понавља сваке године.

Командир бањалучке Ватрогасне бригаде Мирослав Малинић каже да су у периоду од 1. до 27. марта имали 89 интервенција.

- Од 20. до 27. марта интервенисали смо 27 пута. Од тога је било 20 пожара, од чега девет у шуми и ниском растињу - рекао је Малиновић.

Слична ситуација је и на југу Херцеговине. Командир требињске Територијалне ватрогасне јединице Здравко Кашиковић каже да су ових дана гасили два шумска пожара, чији је узрок људски фактор.

- Људи се правдају тиме да морају палити како би очистили, те постављају питање гдје ће им овце пасти. Таква су нека размишљања, људи гледају само свој интерес, а нису свјесни да, када нешто изгори, треба 50 година да се обнови вегетација и све остало - рекао је Кашиковић.

Из Ватрогасног одјељења Соколац Никола Шарац каже да се сваке године са престанком падавина и љепшим временом повећава број интервенција.

- Од почетка ове године имали смо 11 интервенција, а ријеч је углавном о пожарима на отвореном, трави и ниском растињу - рекао је Шарац додајући да то понекад зна да пређе у шумски пожар, али су то досад успјешно спречавали и није дошло до веће материјалне штете.

Старјешина Ватрогасне јединице Вишеград Жељко Милошевић каже да су током овог мјесеца имали шест интервенција на отвореном.

Апел су упутили и из Ловачког савеза РС истичући да ватра уништава јазбине, гнијезда, изворе хране, скровишта за дивљач, а често и подмладак, али и одрасле јединке које нису успјеле на вријеме побјећи.

- Истовремено, усљед пожара у шумама долази и до сагоријевања хумусног слоја на овим често плитким земљиштима, чиме се умањује могућност успјешне регенерације ових подручја - наводе из Ловачког савеза.

Грање и бензин

Приликом паљења грања у мјесту Вејница, општина Велика Кладуша, Ш. П. (38) је задобила тешке повреде. Како су пренијеле агенције, с обзиром на то да је грање било мокро и није хтјело да изгори, она га је полила бензином и том приликом ватра јој је захватила одјећу. Из тамошњег Дома здравља казали су да је жена примљена с опекотинама руку, грудног коша и стомака те је, након што јој је указана љекарска помоћ, упућена у бихаћку болницу.

Пише: Јана Кезић

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    15h 29m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    22h 13m
    0
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    13h 30m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    17h 40m
    8
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    21h 17m
    1