У складу са препорукама епидемиолога, и ове - као и прошле - године треба избјегавати већа окупљања, посебно у вријеме слава. Тај став подржала је и Српска православна црква.
Пандемија нас је приморала да обичаје прилагодимо епидемијским мјерама, и научила да брига о сопственом и здрављу наших најближих није одсуство вере већ израз љубави.
Грађани Србије кажу да ђе славу обиљежити у најужем породичном кругу.
Да су се навике промијениле свједоче и трговци. Иако је Света Петка честа слава у крушевачком крају, наруџбине рибе и посних јела ове године су скромније.
– То је потражња углавном по килограм, два. Знатно мање јер је ранијих година било по десетак килограма. Све се свело на потражњу за породични ручак – наводи продавачица Јелица Милчетић.
Нема славе без освештане водице колача, свеће, жита и вина, молитве коју на литургији и у свом дому светитељу приносимо. Број гостију које позивамо није одраз вјере.
Протојереј ставрофор Драги Вешковац слаже се да славе треба прилагодити епидемијским условима и онако како струка савјетује.
– Нећемо погријешити, нити унизити славу , ако је прославимо само у кругу породице или са што мањим бројем гостију – истиче Вешковац.
Са том препоруком сагласни су и епидемиолози који ситуацију у Расинском округу оцењују као изузетно неповољну и забрињавајућу.
– О томе довољно говори податак да је само у Крушевцу у прве три недјеље октобра мјесеца евидентирано чак 40 пута већи број обољелих него у истом периоду прошле године – упозорава директор локалног Завода за јавно здравље др Предраг Павловић.
Поручује да су славска окупљања безбедна искључиво и само ако су сви укућани и гости вакцинисани или пребољели ковид.
– Све друге комбинације представљају сувише велики ризик, што би народ рекао, да не пође по злу – додаје Павловић.
Да слава буде свечани чин који ће свим гостима остати у лијепом сећању, и ове године највећа је обавеза и одговорност домаћина.