Пробали су 1440. године, па онда 1456. Нису успјели. Ипак, Сулејман није одустајао и већ 1459. године покорио је Српску деспотовину, ушетавши у тадашњу престоницу Смедерево.
Тако је ставио печат на српску државност која ће се обновити тек у 19. вијеку. И од тада, па све до данашњег дана стално се питамо шта је наше изворно, а шта су нам Турци донијели доласком на Балкан. Ту свакако подразумијевамо и имена која су стара српска, а која су се одомаћила током њихове четворовјековне окупације на овом простору?
На Фејсбук страници “Српска национална свест” објављен је попис српског становништва, који су направили Турци 1455. у области којом су владали Бранковићи и многи су се изненадили колика стара имена су опстала пуних шет вијекова. Такође, за велики број већина први пут чује, а оно што је интересантно јесте чињеница да је уз свако додато име било приложено и име оца или ближа одредница по којој ће се особа распознати, па се тако на списку нашао и Мићун Сиромах.
Фото: Српска национална свијест
Нека од имена која су се нашла на списку су сљедећа: Пријезда, Добрашин, Коста, Рашојко, Радовац, Бранивоје, Гучота, Јанче, Бранислав, Ђурашин, Милидруг, Богдан, Никола, Жикал, Божић, Лукмир…
Она која су нас изненадила јесу Рајан и Брајан, данас веома популарна имена у Америци.
Женска имена популарна и дан-данас
Када су женска имена у питању, она видљива на попису су присутна и данас међу Српкињама. Тако су се међу именима нашле Радица и Душица, али и Рељиша што је свакако име које дуго времена није у опотреби на Балкану. Барем не у масовној, пише Блиц Жена.
Сем врло необичних и интересантних имена која могу бити инспирација будућим родитељима да тако назову дијете, овај списак је и својеврсно свједочанство о једном минулом времену у Србији, али и још један доказ да смо доста свог успјели да сачувамо упркос свим превирањима на Балкану од почетка средњег до почетка новог вијека.