Штедња становништва у банкама у БиХ на крају новембра прошле године износила је 17,23 милијарде марака што је за 1,56 милијарди КМ више у односу на исти мјесец 2023. године.
Показују то подаци Централне банке БиХ према којима је годишња стопа раста депозита становништва око десет процената.
Према њиховој рачуници, укупни депозити на крају једанаестог мјесеца лани износили су 33,26 милијарди марака и за 2,33 милијарде КМ су били већи у односу на исти мјесец годину раније.
Подаци показују да је годишња стопа раста укупних депозита износила 7,5 одсто, а појединачно гледано, раст су забиљежили сви сектори изузев владиних институција, које су уписале пад депозита за 260,4 милиона КМ.
- Годишњи раст депозита регистрован је код сектора становништва за десет процената, приватних предузећа за 867,3 милиона КМ или 12,3 одсто, нефинансијских јавних предузећа за 25,8 милиона КМ или 1,3 одсто, те осталих домаћих сектора за 129,9 милиона КМ или 7,2 одсто - навели су из Централне банке БиХ.
Осим штедње, расла су и задужења у банкама. Подаци Централне банке БиХ показују да су укупни кредити домаћим секторима на крају новембра прошле године износили 25,58 милијарди марака, што је за 9,8 одсто више у односу на новембар 2023. године.
Од укупног износа кредита на задужења становништва односило се 12,83 милијарде марака.
- Кредити становништва на годишњем нивоу биљеже раст за 1,07 милијарди марака, односно 9,1 одсто, код приватних предузећа забиљежен је раст за 967,4 милиона КМ или 10,1 процената, код владиних институција за 190,5 милиона КМ, односно 17,4 одсто, а код осталих домаћих сектора за 76,1 милион КМ или 34,7 одсто. Смањење кредитног раста на годишњем нивоу је забиљежено код нефинансијских јавних предузећа за 26,3 милиона КМ, односно нешто више од четири процента - наведено је у извјештају Централне банке.
Економиста Марко Ђого рекао је за "Глас Српске" да га ови подаци пријатно изненађују имајући у виду да је стопа раста и депозита и кредита виша од стопе инфлације.
- Долази до реалног раста и једног и другог показатеља, што је добро, будући да економска ситуација лани није била сјајна јер смо биљежили пад извоза, индустријске производње као и броја запослених. Плате су у првих неколико мјесеци донекле расле, потом стагнирале, па затим поново благо расле, тако да, имајући у виду шокове којима је Српска, али и цијела Европа била изложена, ови подаци су ипак позитивна вијест - истакао је Ђого.
Констатовао је да је 2024. година, судећи према наведеним бројкама, завршила много боље од очекиваног.
- Биће добро ако ова не буде лошија од протекле године - закључио је Ђого.
РЕЗЕРВЕ
Девизне резерве Централне банке БиХ на крају новембра 2024. године износиле су 17,21 милијарду марака. Рачуница показује да су на годишњем нивоу повећане за 1,52 милијарде КМ, односно 9,7 одсто.