Повећана производња и продаја шумских сортимената у првом кварталу ове године охрабрујући је старт за дрвопрерађиваче, на чију адресу из Европе махом стижу веће наруџбе за резану грађу четинара и дрвене подове.
Према подацима Републичког завода за статистику у прва три мјесеца ове године произведено је 357.842 метра кубног разних шумских сортимената, што је за 5,1 одсто више у односу на исти период лани. У производњи су предњачили трупци четинара и огревно дрво лишћара.
Када је ријеч о продаји, у првом овогодишњем кварталу укупно је продато 316.916 метара кубних шумских сортимената, што је за 7,6 одсто више у односу на исти период 2021. године.
Секретар Удружења шумарства и дрвопрераде у Привредној комори РС Лазо Шиник рекао је за "Глас Српске" да је на бољи резултат утицало и то што је прошла година била веома слаба и обиљежило ју је много проблема.
"Овакав старт охрабрује, а да бисмо дефинитивно изашли из кризе и постигли све оно што је планирано, неопходно је да ти проценти расту и у наредном периоду. Једино од чега стрепимо је да се сукоб у Украјини и тамошњи проблеми не прелију на наша најважнија тржишта. За сада је тражња за нашим производима веома добра", рекао је Шиник.
Нагласио је да се порастом производње у шумарству стварају услови за постизање одличних резултата на крају ове године.
Шиник је истакао да је дрво четинара и даље хит када је ријеч о потражњи, посебно резана грађа, али је, како истиче, велики број наруџби и за дрвеном грађевинском столаријом и кућама.
Да дрвопрерађивачи имају пуне руке посла потврђује и предсједник Удружења дрвопрерађивача Српске Дарко Партало нагласивши да дрвна индустрија биљежи значајно веће наруџбе него лани.
- Имамо потешкоћа да набавимо репроматеријале које смо и раније увозили, шперплочу и иверицу, али посла имамо и најважније је да 'Шуме Српске' испоручују довољно сировине, а резултат неће изостати. Велика је потражња за буковим плочама, дрвеним подовима и резаном грађом четинара - рекао је Партало.
Он додаје да су све дугорочне прогнозе незахвалне, јер посла има доста, сировине такође, али с обзиром на геополитичка дешавања у свијету тешко је процијенити шта ће се и како дешавати.
- Наше тржиште није изоловано од остатка свијета. Све што се дешава у окружењу и шире утиче на неки начин и на наше пословање - закључио је Партало.
Намјештај
Лазо Шиник је истакао да је у Српској у прва три мјесеца ове године забиљежен раст извоза намјештаја за више од 30 одсто.
- Поремећаји на тржишту негативно би се могли одразити баш на сектор намјештаја. Прво гдје ће бити евидентно успоравање јесте код трајних потрошних добара као што је намјештај - рекао је Шиник.
Аутор: Милијана Латиновић